Ο ΓΣΛ Φάρος πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στη φετινή Basket League, καθώς επικράτησε 77-70 των Τρικάλων στη Λάρισα για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σαφτενάαρ με 25 και Ουέιρ και Ντρέιπερ με 12 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Μάρεϊ με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν… τάσεις αυτοκτονίας. Με ένα σερί 23-8 οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα:
22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος):
Γουέρ 12, Ντρέιπερ 12, Σάφτεναρ 25 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9, Μαραγκός 3, Μουράτος 3 (5 ασίστ), Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.