Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε στο Μιλάνο της Αρμάνι με 86-85. Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτόν τον τρόπο βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 7-2, ενώ ανάγκασαν τους Ιταλούς στην 6η τους ήττα.

MVP για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο πρώην παίκτης της Αρμάνι Τζαμέλ ΜακΛιν. Ο πάουερ φόργουορντ/σέντερ των «ερυθρόλευκων» πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο ΜακΛιν κάλυψε και το κενό του Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε πολύ κακό παιχνίδι και αποχώρησε με πέντε φάουλ, έχοντας ελάχιστη συμμετοχή.

Στους διακριθέντες του Ολυμπιακού ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 πόντους, ο Στρέλνιεκς με 14 και ο  Παπανικολάου με 11, έστω κι αν ο τελευταίος αστόχησε σε 2 βολές στο τέλος. Ο Τζόρνταν Θίοντορ (20π.) και ο Αρτούρας Γκουντάιτις (19π., 7ρ.) ήταν σε εξαιρετική ημέρα για τους Ιταλούς, οι οποίοι έχασαν την τελευταία επίθεση με τον Κέρτις Τζέρελς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ρόμπερτς σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Αμερικανός πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο 10 πόντους, ενώ με τη βοήθεια του Γιάνις Στρέλνιεκς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 14-9. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Μιλουτίνουφ και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, οδήγησαν την Αρμάνι στην ανατροπή. Με σερί 10-0 οι Ιταλοί προηγήθηκαν 21-14 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέτυχε 29 πόντους, με τον Στρέλνιεκς πρωταγωνιστή και τους ΜακΛιν, Μάντζαρη και Παπανικολάου άξιους συμπαραστάτες. Το +5 (26-21) της Αρμάνι μηδενίστηκε γρήγορα με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει γκολ-φάουλ, ενώ με τρίποντο του Στρέλνιεκς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ισοφάρισαν (31-31). Οι ΜακΛιν, Πρίντεζης και Στρέλνιεκς συνέχισαν να σκοράρουν και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου μέρους με 46-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και διατήρησαν σε ένα μεγάλο μέρος του μία διαφορά που έφτανε τους δέκα πόντους. Με τρίποντο του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 57-51 και λίγο αργότερα οι Παπαπέτρου και ΜακΛιν ανέβασαν την διαφορά στο +10 (63-53). Η Αρμάνι με σερί 5-0 μείωσε στο 65-62, ενώ ο Παπανικολάου με μία βολή διαμόρφωσε το 66-62 στο 30’.

Στον επίλογο η Αρμάνι έτρεξε σερί 8-0 και έκανε το ματς ντέρμπι! Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 72-70 αρχικά και 79-77 στη συνέχεια με πόντους του Γκουντάιτις. Ο Ολυμπιακός με ευστοχία από την γραμμή των βολών προηγήθηκε 81-79. Με ένα 4-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (83-81), όμως ο ΜακΛιν με καλάθι και φάουλ, έφερε τον Ολυμπιακό εκ νέου σε τροχιά νίκης (85-86) στα 46’’. Ο Παπανικολάου έχασε δύο βολές, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Τζέρελς αστόχησε με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν τη νίκη με το τελικό 86-85.