O Oλυμπιακός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην Κωνσταντινούπολη, χάνοντας το ροζ φυλλο αγώνα με 67-64 σκορ από τη Φενέρμπαχτσε για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Oι Πειραιώτες για τρία δεκάλεπτα τα πήγαιναν περίφημα απέναντι στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ωστόσο τα λάθη του τελευταίου δεκαλέπτου τους στέρησαν ένα σημαντικό «διπλό» στην Πόλη.

Παρά την απουσία του αρχηγού τους, Βασίλη Σπανούλη, αλλά και του Πάτρικ Γιανγκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +11 (58-47) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά υστέρησαν στο τέλος και επέτρεψαν στους παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να χαμογελάσουν τελευταίοι.

Κι ενώ ο Πρίντεζης μείωσε σε 67-64, με 2/2 βολές στα 21 δεύτερα, η ελληνική ομάδα δεν έκανε φάουλ με στόχο να πάει ο αγώνας στην παράταση, αν και δεν μετρούν βάσει κανονισμού οι πόντοι των δύο ομάδων στην παράταση.

Ο Έρικ Γκριν θα… υπέγραφε μία μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού, αν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποδράσει, σημειώνοντας τους 11 από τους 17 πόντους του στην 1η περίοδο.

Από εκεί και πέρα εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε συγκομιδή 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με «δήμιο» τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (27π., 4ας., 2ρ.) και άξιο συμπαραστάτη του τον Λουίτζι Ντατόμε (17π., 6ρ.), η 4η Φενερμπαχτσέ (15-8) μείωσε στη μία νίκη την απόστασή της από τον Ολυμπιακό (16-7), αλλά ουσιαστικά χρειάζεται 2 νίκες για να έχει το πάνω χέρι σε ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους».

Με 0/5 δίποντα τελείωσε τον αγώνα ο Κώστας Σλούκας στα 12 λεπτά που αγωνίστηκε για την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).