Τον τρίτο διαδοχικό τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός στη σειρά των τελικών της Α1 γυναικών στο μπάσκετ.

Αφού πρώτα ολοκλήρωσαν αήττητες την κανονική περίοδο, οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα νίκησαν με 86-37 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στον 1ο αγώνα πλέι οφ και προκρίθηκαν στη σειρά των τελικών. Καθώς είχαν επικρατήσει και στους δύο μεταξύ τους αγώνες στην κανονική περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονταν άλλη μία νίκη για να κάνουν το 3-0 στη σειρά.

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στη σειρά των τελικών θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Φάρος Κερατσινίου-Πανιώνιος.

Το πρώτο ματς είναι προγραμματισμένο για τις 19:30 σήμερα (2/5) στο «Π. Νικολαΐδης», αλλά, καθώς είχαν από μία νίκη στην κανονική περίοδο, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να περιμένει λίγες ημέρες ακόμη για να μάθει απέναντι σε ποια ομάδα θα διεκδικήσει τον τίτλο. Ο δεύτερος αγώνας έχει προγραμματιστεί για τις 6 Μαΐου, στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-21, 64-31, 86-37