Με την «υπογραφή» του Νίκολα Μιλουτίνοφ (24π., 7ρ.) που έκανε ρεκόρ καριέρας ο Ολυμπιακός νίκησε, 88-78, όπως και στο Κύπελλο πριν λίγες ημέρες, τον Χολαργό στο ΣΕΦ.
Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν «διπρόσωποι», αφού μετά το επιμέρους σκορ 31-14 στη 2η περίοδο, δέχτηκαν 12-28 στην 3η. Ένα σερί 8-0 στην τελευταία περίοδο αποδείχτηκε αρκετό για να μπει με το… δεξί στην Basket League η ομάδα του Πειραιά.
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, έμεινε στο μηδέν εντός πεδιάς (με 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα) σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ούτε ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο ματς Κυπέλλου, Γιώργος Πρίντεζης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα.
Ο Μπλατ είδε να δίνουν λύσεις οι Ουίλιαμς-Γκος (15π.), Τουπάν (12π.) και ΛεΝτέι (10π.). Με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Χολαργός στάθηκε επάξια απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.
Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοβ 24, Ουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκαρέαφορ, Αγκμπελέσε 2, Λοβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1)