Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 80-71 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από την Γαλατάσαραϊ, σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. λέον, ο Ολυμπιακός μετρά 18 νίκες-8 ήττες (19-7 η Ρεάλ Μαδρίτης) έχοντας ιδιαίτερα δύσκολο πρόγραμμα στις 4 εναπομείνασες αγωνιστικές με Ερυθρό Αστέρα εκτός, Ρεάλ Μαδρίτης εντός, Αναντολού Εφές και ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκτός.

Με 4/5 τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο στο τέλος, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ είπε «όχι» στην ομάδα του Πειραιά. Ο Τάιους είχε 14 πόντους και 13 ο Κοκσάλ για τη Γαλατά που έχει μείνει οριστικά εκτός πρόκρισης στα πλέι οφ (9-17) και έπαιξε απελευθερωμένα και χωρίς άγχος.

Μοναδικοί παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων για τους Πειραιώτες οι Γιώργος Πρίντεζης και Έρικ Γκριν με 14 πόντους έκαστος. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2/20 τρίποντα (και τα δύο από τον Γκριν), με την τουρκική ομάδα να μετρά 10/16 έξω από τα 6.75. Κι όμως, η ομάδα του Πειραιά είχε 22 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 8 της Γαλατά…

Ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος επέστρεψε στην Αθήνα για να συνεχίσει την αποθεραπεία του εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε την ανωτερότητά του, έπαιξε σωστή και αποτελεσματική άμυνα και έτρεψε την Γαλατάσαραϊ. Μετά το 4-4 με καλάθι του Μπιρτς, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε 12-6, ενώ οι Τούρκοι μείωσαν 12-9 με τρίποντο του Γκιουλέρ και 13-11 με κάρφωμα του Πλάις. Με επί μέρους σκορ 14-5 οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 10’ 27-14.

Ο ρυθμό του αγώνα ήταν γρήγορος και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να τρέχει και να προσπαθεί να σκοράρει όσους περισσότερους πόντους μπορεί. Με γρήγορα καλάθια του Γκριν οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +15 (34-19), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +16 (38-22) με προσπάθεια του Αγραβάνη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με το σκορ στο 48-35.

Μία ακόμη φορά, ο Ολυμπιακός είχε νεκρά διαστήματα στην 3η περίοδο. Με επί μέρους σκορ 11-22, τον Κοκσάλ να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Όστιν Ντέι 5, η Γαλατασαράι «ροκάνισε» τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4 εύστοχα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (Μίτσοβ, Νταγιέ, Γκιουλέρ και Κοκσάλ). Με 1:09 για την ολοκλήρωση του, ο Νταγιέ ισοφάρισε σε 57-57, ενώ ο Ουότερς έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 59-57, στο 30΄.

Η Γαλατασαράι δεν είχε να χάσει τίποτα, έπαιζε απελευθερωμένη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της μετά την ανατροπή και τελικά… νίκησε! Ο Μίτσοφ έκανε το 64-66 και το 66-68. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αναθάρρησαν με το τρίποντο του Έρικ Γκριν, 69-68. Όμως, η συνέχεια ήταν απογοητευτική, αφού ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκιουλέρ εύκολα κάτω από το καλάθι «έγραψε» το 69-70 και τα δύο τρίποντα του Μίτσοφ που ακολούθησαν, 69-76, έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόωρη εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ. Με το σκορ 71-77, το τρίποντο του Μάντζαρη βρήκε σίδερο στα 34΄΄, με τον Κοκσάλ να «σφραγίζει» τη μεγάλη νίκη της Γαλατασαράι στο ΣΕΦ, με 3 βολές.