Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και διέσυρε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τη Μπασκόνια με 92-62, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας και αφού συνέτριψαν τους Βάσκους και έφτασαν στο 13-5 το ρεκόρ τους, απέκτησαν μεγάλο πλεονέκτημα για να καταλάβουν μία από τις τέσσερις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, που δίνει αβαντάζ έδρας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για τους «ερυθρόλευκους» σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιώργος Σφαιρόπουλος, με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου να πετυχαίνουν από 12 πόντους και τον Γκριν να ακολουθεί με 11. Από τους φιλοξενούμενους, που έπαιζαν χωρίς τον Σενγκέλια, ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Χάνγκα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό με τον Ολυμπιακό και τη Μπασκόνια να εναλλάσσονται στο σκορ, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μετά το 11-13 υπέρ της Μπασκόνια και το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι «ερυθρόλευκοι» έδεσαν την άμυνά τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση έχτισαν ένα προβάδισμα επτά πόντων, τρέχοντας σερί 9-0. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να προηγείται 24-17.

Ο Ολυμπιακός με όπλο του την τρομερή άμυνα κράτησε τη Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο στους 11 πόντους και στους 28 στο σύνολο στο πρώτο μισό. Έτσι, βρήκε τον ρυθμό του και με καλάθια στην επίθεση εδραίωσε μία πολύ μεγάλη διαφορά, κλείνοντας στο 50-28 το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά προηγήθηκε με +11 (28-17) με πόντους του Γκριν, ενώ με επί μέρους σκορ 21-4 ξέφυγε με 33-17. Στη συνέχεια οι Γιανγκ, Γκριν, Λοτζέσκι, Γουότερς και Μπιρτς «πλήγωσαν» την άμυνα των Βάσκων, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση των «ερυθρόλευκων».

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε… «ερυθρόλευκο» πάρτι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα στην επίθεση, ενώ παράλληλα δεχόταν πόντους με το… σταγονόμετρο στην άμυνα. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να αυξάνεται προοδευτικά και να φτάσει ακόμα και στο +35 (76-41), σε ένα δεκάλεπτο που το σκοράρισμα ανέλαβαν οι Έλληνες Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Σπανούλης. Στο 30’ το σκορ ήταν στο 76-43.

Στον επίλογο το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και αφού η Μπασκόνια είχε ένα μίνι-ξέσπασμα χωρίς να μπορέσει να… κοιτάξει στα μάτια τον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες έφτασαν στην τελική επικράτηση με το σκορ στο 92-62.

Δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62.