Mολονότι ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε «ανάσες» στους βασικούς, ο Παναθηναϊκός δεν… αγχώθηκε καθόλου απέναντι στα Τρίκαλα, παίρνοντας μία εύκολη νίκη.

Πιο συγκεκριμένα οι πράσινοι συνέτριψαν με 87-56 την ομάδα του Κώστα Μέξα, διευρύνοντας σε 7-0 το αήττητο τους στην Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα, που υπέστη την πέμπτη ήττα στο πρωτάθλημα, άντεξε για ένα ημίχρονο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, καθώς στη συνέχεια οι πράσινοι ξέφυγαν στο σκορ, παίρνοντας ξεκούραστα το ροζ φύλλο αγώνα.

O Ζακ Όγκαστ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (14) και ριμπάουντ (10), με τον Κώστα Μήτογλου να σημειώνει 11 πόντους, να μαζεύει 7 ριμπάουντ και να μοιράζει 2 ασίστ και τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να μένει στο παρκέ 8 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους και 1 ασίστ.  Στον αντίποδα, από τα Τρίκαλα, ξεχώρισε ο Μάρκο Τέιτς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 1, Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1), Καλάθης 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).