Απογοητευμένος από την εικόνα του Παναθηναϊκού Superfoods εμφανίστηκε ο Τσάβι Πασκουάλ, μετά την ήττα με 80-74 από την Ζαλγκίρις Κάουνας. Ο Καταλανός τεχνικός ανέφερε:

«Συγχαρητήρια στη Ζαλγκίρις για τη νίκη. Στα πρώτα 13-14’ είχαμε το κοντρόλ, αλλά μετά από εκεί δεν μπορούσαμε να βρούμε τρόπο να σκοράρουμε. Ήταν σημαντικές δύο φάσεις στο τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Βουγιούκας δεν κατάφερε να σκοράρει στο low post, στη συνέχεια δεχθήκαμε αιφνιδιασμό, ενώ αμέσως μετά χάσαμε αμυντικό ριμπάουντ και δεχθήκαμε νέο καλάθι.

Αυτό το 4-0 ήταν σημαντικό… Στη τρίτη περίοδο δεν παίξαμε καθόλου άμυνα. Η Ζαλγκίρις έπαιζε πολύ, πολύ καλύτερα από εμάς. Γι’ αυτό, άλλωστε, και απέκτησαν αυτό το σαφές προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, παλέψαμε, είχαμε κάποιες ελπίδες να επιστρέψουμε στο κόλπο της νίκης, αλλά στο φινάλε ήταν αδύνατο για εμάς».