Ο Παναθηναϊκός Superfoods γνώρισε την ήττα με 78-75 στην παράταση από την Νταρουσάφακα στο πλαίσιο του «Gomelsky Cup», με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 64-64.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με πέντε πόντους 45” πριν από τη λήξη του αγώνα, ωστόσο το ματς οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο με πέντε πόντους του Κάμινγκς.

Ο Νικ Καλάθης ολοκλήρωσε το ματς με double-double έχοντας 12 πόντους και 10 ασίστ, ωστόσο ήταν ο μοιραίος παίκτης, καθώς έχασε βολές πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο Ματ Λοτζέσκι είχε θετική παρουσία με 11 πόντους, ενώ ο Πασκουάλ δοκίμασε τον Νίκο Παππά στη θέση του πλέι μέικερ. Να σημειωθεί ότι ο Ρίβερς που χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα στο β’ δεκάλεπτο, αποχώρησε λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα:
10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

Νταρουσάφακα (Μπλατ):
Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.