Ο Παναθηναϊκός Superfoods γνώρισε την ήττα με 80-74 στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις. Οι «πράσινοι» υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. O Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την αδυναμία στη ρακέτα του, ενώ καθοριστική ήταν η τρίτη περίοδος, όπου οι «πράσινοι» έχασαν με επί μέρους σκορ 33-14.

Στον επίλογο το «τριφύλλι» προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά αντέδρασε καθυστερημένα. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-5.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Νίκος Παππας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, με 4 εύστοχα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο. Ακολούθησαν ο Σίνγκλετον με 15, ο Ρίβερς με 11 και ο Καλάθης με 10 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από τους Λιθουανούς, Γιανκούνας (17π.), Ουάιτ (13π.) και Ουλανόβας (11ρ.) έκαναν τη ζημιά στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, ενώ λύσεις από την περιφέρεια έδωσε και ο Πάνγκο με 12 πόντους, 11 ασίστ και 3/4 τρίποντα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να παίζουν καλή άμυνα και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Οι «πράσινοι» έτρεξαν από το εις βάρος τους 8-7 επί μέρους σκορ 2-13 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (10-20), μετά από buzzer beater τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προδόθηκε από τα 6.75, καθώς ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 3/14 τρίποντα. Παράλληλα, τα λάθη αυξήθηκαν και με την άμυνα να μπαίνει σε κατάσταση… ύπνωσης η Ζαλγκίρις βρέθηκε και πάλι σε απειλητική θέση, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -2 (31-33).

Στην τρίτη περίοδο, η αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού «κατέρρευσε», όπως και η επίθεση, οι «πράσινοι» έχασαν τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ και με την αστοχία να περνάει και στις βολές (2/8 μέχρι το 26΄), το «τριφύλλι» δέχθηκε αρχικά επιμέρους σκορ 19-7 και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου βρέθηκε για πρώτη φορά στο -10 (50-40). Η Ζαλγκίρις συνέχισε να εστιάζει τις επιθέσεις της μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 28΄ οι Λιθουανοί ξέφυγαν με +15 (57-42), ενώ ολοκλήρωσαν την περίοδο φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 33 πόντους (64-47 στο 30΄).

Στον…. επίλογο του αγώνα, ο Παππάς έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης από τα 6.75, ευστοχώντας σε 4 τρίποντα. Οι Ρίβερς και Σίνγκλετον πήραν τη σκυτάλη από την περιφέρεια και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μετά από επιμέρους σκορ 8-20 στο -5 (72-67 στο 36΄). Τα κομβικά λάθη και η αδυναμία του να περιορίσει τους αντίπαλους ψηλούς, έδωσαν στη Ζαλγκίρις την ευκαιρία να ελέγξει και πάλι το παιχνίδι και να μην κοιτάξει πίσω, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με το τελικό 80-74.