Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε 70-59 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στην τρίτη του νίκη με κορυφαίο τον Νικ Καλάθη που είχε 16 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα) με 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιστ με 17 πόντους, ενώ 12 πέτυχε ο Ρίβερς. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Κούζμιτς σημείωσε 15 και ο Μπιέλιτσα 12.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και έδειξε από την αρχή ότι είναι το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης. Μετά το 2-0 του Κούζμιτς οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ από τους Νίκολς και Φελντέιν και προηγήθηκαν 9-4, ενώ ο Καλάθης με δικούς του πόντους έφερε τον αγώνα στο 11-4. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν οι Γκιστ και Ρίβερς, διαμορφώνοντας στο 10’ το 23-14 υπέρ των «πράσινων».

Ο Νικ Καλάθης συνέχισε να έχει πολύ καλή απόδοση και στο δεύτερο δεκάλεπτο και από τα δικά του χέρια ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε να προηγείται μέχρι 20 πόντους (34-14). Ο Ερυθρός Αστέρας που παρουσιάστηκε άστοχος και υποχρεώθηκε σε πολλά φάουλ είχε κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Όγκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος με γκολ-φάουλ μείωσε σε 41-23, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-25 υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Το «τριφύλλι» έκλεισε και την Τρίτη περίοδο στο +20 (61-41) χωρίς να απειληθεί από τους Σέρβους. Μπορεί η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να έδειξε κάποια σημάδια χαλάρωσης, αλλά με τους Καλάθη και Μπουρούση να σκοράρουν διατηρήθηκε σε διαφορά ασφαλείας.

Στον επίλογο ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση και μείωσε στο 35’ σε 63-53. Οι Φελντέιν, Γκιστ και Ρίβερς έφεραν και πάλι το ματς στο +15 (70-55) και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μία πολύ άνετη επικράτηση με το τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-25, 61-41, 70-59.