Ο Παναθηναϊκός Superfoods διέλυσε με σκορ 85-58 την Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετρά έξι νίκες και πέντε ήττες. Για τον Παναθηναϊκό από 14 πόντους σκόραραν οι Νικ Καλάθης, Κει Σι Ρίβερς. Ο Κρις Σίνγκλεντον ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ τους ίδιους πόντους πέτυχε και ο Μάικ Τζέιμς.. Για την Γαλατά που αγωνίστηκε χωρίς τους Ντέι, Ντέντμον και Πλέις, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Μπλέικ Σίλμπ με 15 πόντους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με καλάθια των Φελντέιν και Γκάμπριελ, ενώ βρίσκοντας εύκολα καλάθια ξέφυγαν γρήγορα με 10 πόντους (14-4). Οι Τούρκοι με μπροστάρη τον Σμιθ μείωσαν σε 16-10, ενώ με σερί του Καλάθη η διαφορά επέστρεψε στους 10 (20-10), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 20-13 με τρίποντο του Σιλμπ.

Η Γαλατά στο δεύτερο δεκάλεπτο ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο (26-25) και στη συνέχεια 28-27. Με σερί 7-0 από πόντους του Σίνγκλετον και τρίποντο του Ρίβερς η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με 35-27, ενώ έφτασε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ ασφαλείας (39-31).

Η νίκη του Παναθηναϊκού σφραγίστηκε επί της ουσίας στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 25-14. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν αρχικά στο +14 (50-36) και με τους Σίνγκλετον και Νίκολς να είναι εξαιρετικοί προηγήθηκαν και με 20 πόντους (64-43). Ο επίλογος ήταν συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό στο 35’ να φτάνει στο 72-47. Το τελικό 85-58 έδωσε στο «τριφύλλι» την έκτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 64-45, 85-58.