Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη νέα Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ 89-84 της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι «πράσινοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Λοτζέσκι με 20 πόντους. Ο Λάνγκφορντ, στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τους «πράσινους», είχε 13 πόντους, ενώ 10 πόντους σημείωσε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Στην αντίπερα όχθη, η Μακάμπι των 18 λαθών, είχε πρώτο σκόρερ τον Ουίλμπεκιν που σταμάτησε στους 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 13-2. Σκορ στην επίθεση προσέφεραν οι Λάνγκφορντ, Καλάθης και Γκιστ, ενώ οι πράσινοι στα πρώτα τρία λεπτά είχαν και πολύ καλή εικόνα στην άμυνα. Η Μακάμπι ξύπνησε με ηγέτη του Γουίλμπεκιν και με επί μέρους σκορ 13-22 επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 26-24 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν αποτελεσματική με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ολοκληρώσει το πρώτο μισό με συγκομιδή 45 πόντων, όμως με τρίποντο του Καλάθη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 46-45. Αρχικά οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν με τον Γουίλμπεκιν (26-26), ενώ προσπέρασαν με τον Τάιους (28-30). Ο Λάσμε, ο Τόμας, ο Παππάς και ο Λοτζέσκι προσέφεραν βοήθειες επιθετικά, με την Μακάμπι όμως να φτάνει στο +4 (39-43) με πόντους του Μπλακ.
Με τους Ουίλμπεκιν και Μπλακ να οδηγούν, η Μακάμπι προσπέρασε στο 22΄ με 48-52. Ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με σερί 7-0 για το 55-52 στο 23΄, αλλά η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση και οι χαμένες βολές τον έφεραν και πάλι σε μειονεκτική θέση στο 28΄ (61-65). Ωστόσο, Τόμας και Λάνγκφορντ φρόντισαν να τον βάλουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (70-67).

Με τον Τόμας να δίνει το έναυσμα στο 32΄ από τα 6.75 (75-68), ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια χάρη στις εμπνεύσεις του Παππά σε εκτέλεση και δημιουργία και με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε… γκολ φάουλ οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 35΄ με +11 (82-71). Η Μακάμπι δεν τα παράτησε και στα 33΄΄ για τη λήξη μείωσε σε 87-82 (38΄), αλλά μέχρι εκεί, καθώς μία καλή άμυνα από τον Γκιστ, ένα επιθετικό ριμπάουντ και η 1/2 βολές του υπερπολύτιμου στο τελευταίο δεκάλεπτο Λοτζέσκι χάρισαν στους «πράσινους» τη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9 (2), Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καλάθης 8 (1τρ., 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (1), Μήτογλου 6.