Σε πολύ καλή φόρμα έδειξαν ότι βρίσκονται Πολωνία και Ιαπωνία, δύο ημέρες πριν από την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

Η ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα συνέτριψε με 4-0 τη Λιθουανία στο Εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σημειώνει δύο γκολ (19΄, 32΄) και τους Νταβίντ Κοβνάτσκι (71΄), Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι (82΄ πέναλτι) να σκοράρουν άλλα τόσα.

Ο άσος της Μπάγερν Μονάχου έφτασε τα 55 τέρματα σε 95 εμφανίσεις με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με το οποίο δεν αγωνίστηκε, για να προφυλαχθεί, ο Καμίλ Γκλικ.

«Καρέ» σημείωσε και η Ιαπωνία, επικρατώντας με 4-2 της Παραγουάης στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας. Οι Νοτιαμερικανοί προηγήθηκαν στο 32΄ με τον Όσκαρ Ρομέρο, αλλά τα τέρματα του Τακάσι Ινούι (51΄, 63΄) και το αυτογκόλ του Φεντερίκο Σανταντέρ (77΄) ανέτρεψαν την κατάσταση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ρίτσαρντ Ορτίς στο 90΄ και Σίντζι Καγκάβα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.