Ένα δίλεπτο χρειάστηκε η Ρόμα για να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Πεσκάρα στο «Αντριάτικο», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 33η ημέρα στη Serie A.

Στο 44΄ ο Κέβιν Στρούτμαν άνοιξε το σκορ και στο επόμενο λεπτό ο Ράτζα Ναϊνγκολάν διπλασίασε τα τέρματα των «τζαλορόσι».

Στο δεύτερο μέρος, (48’) ο Σαλάχ με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής «έγραψε» το 3-0 για την Ρόμα, ενώ ο Αιγύπτιος σκόραρε εκ νέου μετά από ασίστ του Ελ Σαράουι στο 60ο λεπτό! Το μόνο που κατάφερε η Πεσκάρα ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Μπενάλι στο 83ο λεπτό.

Η 33η αγωνιστική:
Αταλάντα-Μπολόνια 3-2 (3΄ Κόντι, 14΄ Φρόιλερ, 75΄ Καλντάρα – 16΄ Ντέστρο, 61΄ Ντι Φραντσέσκο)
Φιορεντίνα-Ίντερ 5-4 (23΄, 64΄ Βεσίνο, 63΄ Αστόρι, 70΄, 79΄ Μπαμπακάρ – 29΄ Πέρισιτς, 34΄, 88΄, 90΄+1 Ικάρντι)
Σασουόλο-Νάπολι 2-2 (59΄ Μπεράρντι, 64΄ Ματσιτέλι – 52΄ Μέρτενς, 85΄ Μίλικ)
Κιέβο-Τορίνο 1-3 (65΄ Πελισιέρ – 52΄ Λιάγιτς, 56΄ Τζαπακόστα, 75΄ Φαλκέ)
Λάτσιο-Παλέρμο 6-2 (8΄, 10΄ Ιμόμπιλε, 21΄, 24΄, 27΄ Κεϊτά, 90΄ Γκρέκο – 47΄, 52΄ Ρίσπολι)
Μίλαν-Έμπολι 1-2 (72΄ Λαπαντούλα – 40΄ Μτσεντλίτζε, 67΄ Τιάμ)
Σαμπντόρια-Κροτόνε 1-2 (21΄ Σικ – 67΄ Φαλτσινέλι, 80΄ Νουάνκβο)
Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-1 (70΄ Πέριτσα, 73΄ Αντζέλα – 86΄ Μποριέλο)
Γιουβέντους-Τζένοα 4-0 (17΄ αυτ. Μουνιός, 19΄ Ντιμπάλα, 41΄ Μάντζουκιτς, 64΄ Μπονούτσι)
Πεσκάρα-Ρόμα 1-4 (83΄ Μπεναλί – 44΄ Στρούτμαν, 45΄ Ναϊνγκολάν, 48΄, 60’ Σάλαχ)