Το γκολ του Έντινσον Καβάνι στο 49΄ έκρινε τον τελικό του China Cup ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Ουαλία, στην κινέζικη πόλη Νανίνγκ.

Ο στράικερ της Παρί Σεν Ζερμέν «έγραψε ιστορία», καθώς συνδύασε την 100ή διεθνή συμμετοχή του στην «σελέστε» με το 42ο του γκολ, από ασίστ του Κριστιάν Ροντρίγκες. Ο Καβάνι έγινε ο 5ος παίκτης στα χρονικά του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος που φτάνει τις 100 διεθνείς συμμετοχές. Κάτι ανάλογο έχουν επιτύχει οι Μάξι Περέιρα (124), Ντιέγκο Γκοντίν (115), Ντιέγκο Φορλάν (112) και Κριστιάν Ροντρίγκες (104).

Στο «μικρό τελικό» η Τσεχία νίκησε με 4-1 την Κίνα. Οι Ασιάτες προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Σιαόντονγκ και μέχρι το 58΄ είχαν το προβάδισμα. Μέσα σε 20 λεπτά, όμως, οι «Τσέχοι» πέτυχαν 4 γκολ: στο 58΄ με τον Καλάς, στο 59΄ με τον Σικ, στο 62΄ με τον Κρμέντσικ και στο 78΄ με τον Καντεράμπεκ.