Η παράδοση αποδείχθηκε δυνατή στο «Σέλχαρστ Παρκ» και η Λίβερπουλ έφυγε νικήτρια με 2-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Premier League, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 2013-14.
Μια παράδοση που, πάντως, δεν έχει να κάνει με την Ιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα στους δύο συλλόγους, αλλά με τον… Τζέιμς Μίλνερ. Ο διεθνής άσος των «κόκκινων» σημείωσε στο 45΄ το πρώτο γκολ του αγώνα και όπως είχε συμβεί στα προηγούμενα 47 παιχνίδια που σκόραρε στην καριέρα του, η ομάδα στην οποία αγωνιζόταν δεν έχασε ποτέ (37 νίκες, 10 ισοπαλίες).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Άλισον Μπέκερ, που ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε η παρουσία του, αλλά η αποβολή του Μπισάκα στο 75΄ (ανέτρεψε τον επελαύνοντα Σαλάχ) αποδείχθηκε κομβική για την έκβαση της συνάντησης. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σάντιο Μανέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.