Η Ρόμα επικράτησε 3-2 της Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Σέριε Α. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6΄ με τον Σαλάχ, αλλά ο Ταχτσίδης ισοφάρισε στο 13΄ και ο Παβολέτι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 65΄.

Ο Τότι, που είχε μπει αλλαγή στο 68΄, ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα για τους «τζαλορόσι», που έφτασαν τελικά στη νίκη με το γκολ του Ελ Σαραουί στο 87΄.

Στο τελευταίο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής, η Νάπολι νίκησε δύσκολα στο «Σαν Πάολο» με 2-1 την Αταλάντα και προσπέρασε εκ νέου τη Ρόμα ανακτώντας τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Ιγκουαΐν, στο 10ο και 77ο λεπτό, για να μειώσουν απλώς οι «μπεργκαμάσκι» με αυτογκόλ του Αλμπιόλ στο 85΄.