Γενέθλια έχει σήμερα ο «Μεγαλέξανδρος» του ελληνικού ποδοσφαίρου, Γιώργος Κούδας, ο οποίος γεννήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1946 και με την παρουσία του «σημάδεψε» την αγωνιστική πορεία του ΠΑΟΚ στις δεκαετίες 70-80 αλλά και το ίδιο το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο μεγάλος άσος του παρελθόντος «συνδύασε» με την συμμετοχή του την κατάκτηση των πρώτων τίτλων του ΠΑΟΚ στην δεκαετία του ΄70, με την μοναδική ομάδα της δεκαετίας εκείνης που κέρδισε τα Κύπελλα του 1972 και ’74 αλλά και το πρώτο πρωτάθλημα το καλοκαίρι του 1976.

Ο Κούδας που είναι από τους αγαπητούς ανθρώπους του ποδοσφαίρου στην χώρα, έπαιξε ποδόσφαιρο στον ΠΑΟΚ από το 1963 ως το 1984 και είχε 504 συμμετοχές σε αγώνες πρωταθλήματος (ρεκόρ που παραμένει ακατάρριπτο στο ελληνικό ποδόσφαιρο) με 133 γκολ, ενώ στο διάστημα 1967-1982 αγωνίστηκε άλλες 43 φορές με την Εθνική ομάδα με την οποία σημείωσε 4 γκολ.

Το πρώτο του γκολ το σημείωσε την Πρωταπριλιά του 1964 στο 1-0 του ΠΑΟΚ επί της Νίκης Βόλου με σουτ στο 83ο λεπτό. Το 100ο του γκολ ο παλαίμαχος άσος, το σημείωσε στις 31 Οκτωβρίου 1976 απέναντι στον Πανιώνιο στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ήταν με εκτέλεση πέναλτι στο 51′ απέναντι στον τερματοφύλακα Κάκαρη και έτσι πανηγύρισε το 100ο του γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ ενώ στον ίδιο αγώνα και 4′ λεπτά αργότερα πέτυχε το 101ο.