Η Αταλάντα κράτησε με «νύχια και δόντια» τη νίκη απέναντι στη Λάτσιο, στο Μπέργκαμο, σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, καθώς ύστερα από χρήση του VAR ο διαιτητής Ντανιέλε Ορσάτο ακύρωσε ως οφσάιντ γκολ του Φραντσέσκο Ατσέρμπι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι της 16ης ημέρας στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια» έληξε λοιπόν με 1-0 για τους «μπεργκαμάσκι», που μείωσαν στον ένα βαθμό την απόσταση από την αποψινή αντίπαλό τους και μπήκαν σε τροχιά Ευρώπης. Η Ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο μόλις λεπτό του, όταν ο Ντούβαν Ζαπάτα μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη τελική της αναμέτρησης και έβαλε τους «μπεργκαμάσκι» σε θέση οδηγού ως τη λήξη της συνάντησης.

Η 16η αγωνιστική:
Ίντερ-Ουντινέζε 1-0 (76΄ πεν. Ικάρντι)
Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (70΄ πεν. Ρονάλντο)
ΣΠΑΛ-Κιέβο 0-0
Φιορεντίνα-Έμπολι 3-1 (40΄ Μιραλάς, 59΄ Σιμεόνε, 78΄ Νταμπό – 24΄ Κρούνιτς)
Φροζινόνε-Σασουόλο 0-2 (44΄αυτ. Αριαούντο, 58΄ Μπεράρντι)
Σαμπντόρια-Πάρμα 2-0 (66΄ Καπράρι, 69΄ Κουαλιαρέλα)
Κάλιαρι-Νάπολι 0-1 (90+1΄ Μίλικ)
Ρόμα-Τζένοα 3-2 (31΄ Φάζιο, 45΄ Κλάιφερτ, 59΄ Κριστάντε – 17΄ Πιάτεκ, 33΄ Χίλιεμαρκ)
Αταλάντα-Λάτσιο 1-0 (1΄ Ζαπάτα)