Ο Ολυμπιακός έχει μάθει πολύ καλά τα μονοπάτια που οδηγούν στο «Έβερεστ» του ευρωπαϊκού μπάσκετ, καθώς η πιο ψηλή κορυφή του για δεύτερη συνεχή χρονιά βάφτηκε στα «ερυθρόλευκα», με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παίζοντας διαστημικό μπάσκετ, κατάφερε να θριαμβεύσει την Κυριακή επικρατώντας στον τελικό της Euroleague με 100-88 της Ρεάλ Μαδρίτης στην «O2 Arena του Λονδίνου» και αναδείχθηκε για τρίτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, κάνοντας το «repeat», μετά την Κωνσταντινούπολη.

Ο Σπανούλης υψώνει στον ουρανό του «Ο2 Arena» το βαρύτιμο τρόπαιο…

Το συγκρότημα του Πειραιά, μετά το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησε ολοκληρωτικά της «βασίλισσας», δείχνοντας ότι ο Ολυμπιακός είναι ο «βασιλιάς» στο ευρωπαϊκό μπασκετικό στερέωμα, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του 1995 (σ.σ.: είχαν νικήσει οι Μαδριλένοι με 73-61).

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους ερυθρόλευκους κατά την απονομή…

Μάλιστα, οι Πειραιώτες, με την υπεράσπιση του στέμματός τους, μπήκαν σε ένα πολύ κλειστό κλαμπ ομάδων που έχουν κάνει το repeat και στο οποίο φιγουράρουν η Ολίμπια Μιλάνο (1987, 1988), η Γιουγκοπλάστικα (1989, 1990, 1991) και η Μακάμπι (2004, 2005).

Άξιο αναφοράς είναι, επίσης, το γεγονός ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας τεχνικός που κατακτά το τρόπαιο της Euroleague.

Πολυτιμότερος παίκτης του Final 4 αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης, που ήταν συγκλονιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας στις πλάτες του την ομάδα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάνω στο βάθρο…

Τα τελευταία λεπτά του τελικού…

Η απονομή των Πειραιωτών…

O αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (5/7 τρίποντα) και κυνηγώντας τα επιθετικά ριμπάουντ εκτόξευσε τη διαφορά στο 7′ στους +13 (7-20) με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Φερνάντεθ.

Η είσοδος των ομάδων στο παρκέ και τα πρώτα λεπτά του τελικού…

Μία από τις πολλές μάχες στους αιθέρες…

Με την έξοδο του Πάουελ και την είσοδο του Χάινς, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον οίστρο των Γιουλ και Φερνάντεθ, που έδωσαν στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (10-27).

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, άλλαξε το σκηνικό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, με πίεση σε όλο το γήπεδο και τους Άντιτς, Περπέρογλου να δίνουν λύσεις από τα 6.75, έτρεξε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-8, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Λο, και μείωσε στο 18′ στους -4 (31-35).

Ο Άντιτς καρφώνει στο καλάθι της Ρεάλ…

Με ανεβασμένη την ψυχολογία, οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να κυνηγούν κάθε φάση, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και κράτησαν με τη λήξη του ημιχρόνου τη διαφορά των τεσσάρων πόντων, χάρη σε φάουλ που κέρδισε από τα 6.75 ο Σλούκας.

«Εγκλωβισμένος» στο πρώτο ημίχρονο, ο Σπανούλης δεν κατάφερε να βοηθήσει, ενώ στη δεύτερη περίοδο η «ερυθρόλευκη» άμυνα κράτησε στους 2 πόντους τον Φερνάντεθ και στο απόλυτο μηδέν τον Γιουλ.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου…

Ο «σεληνιασμένος» Βασίλης Σπανούλης του β΄ μέρους έφερε την ανατροπή. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με 3/3 τρίποντα με το… καλημέρα χάρισε στους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα στο 23′ (48-45). Στη συνέχεια, ο Χάινς σκέπασε τα καλάθια και η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε με +6 (52-46, στο 25′).

Οι Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης…

Οι Ισπανοί αντέδρασαν εκ νέου και με τον Φερνάντεθ να ευστοχεί από τα 6.75 ανέκτησαν το προβάδισμα 55-56 στο 27′, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο διαιτητής του αγώνα, Μπελόσεβιτς, ο οποίος χρέωσε με τεχνική ποινή τον Σλούκα για… θέατρο και κράτησε ζωντανή τη Ρεάλ, η οποία διά χειρός Ροντρίγκεθ μπήκε ισόπαλη (61-61) στην τελευταία περίοδο.

Ωστόσο, από τη στιγμή που ανέτρεψε το εις βάρος του -17 της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε διατεθειμένος να χάσει το τρόπαιο. Νέο τρίποντο του Σπανούλη στο 33′ και η διαφορά ανέβηκε στους 8 (70-62), από την ίδια θέση εκτέλεσε και ο Περπέρογλου και κράτησε τη διαφορά, ενώ το ίδιο έπραξε με καλάθι και φάουλ ο Σερμαντίνι (78-70 στο 35′).

Από εκείνο το σημείο και μετά, το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι εκνευρισμένοι Ισπανοί ήταν να μοιράζουν αντιαθλητικά φάουλ και, τελικά, να πέφτουν με… κατοστάρα (100-88) στο καναβάτσο.

Ο Μπαρτζώκας πανηγυρίζει σαν μικρό παιδί την τεράστια επιτυχία της ομάδας του…

Τα δεκάλεπτα
: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 20(1), Άντιτς 10(1), Σπανούλης 22(5), Περπέρογλου 10(2), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 11, Πάουελ 2, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι Φερνάντεθ 21(3), Σουάρεθ 5, Ρέγιες 4, Μίροτιτς 7(1), Ροντρίγκεθ 17, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5(1), Γιουλ 14(4), Σλότερ 9.

Τέλος του τελικού: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχή χρονιά!

92-82: Ο Σλότερ καρφώνει.

92-80: Εύστοχος από τις βολές ο Σλούκας.

90-80: 1/2 βολές από τον Ρούντι

90-79:  Ο Σπανούλης πετυχαίνει τρίποντο, εκτοξεύοντας και πάλι τη διαφορά στο +11.

87-79:  Ο Σέρχι ευστοχεί σε δύο βολές.

87-77: Εύστοχος από τις βολές ο Σέρχι Ροντρίγκεθ

87-75: 2/2 βολές από τον Σέρχι.

87-73: Καλάθι από τον Πρίντεζη.

85-73: Καλάθι από τον Σέρχι

Ο Παπανικολάου καρφώνει στο καλάθι της Ρεάλ…

85-71: 1/2 βολές από τον Παπανικολάου.

84-71: 1/2 βολές από τον Ρούντι

84-70: Κλέβει την μπάλα και καρφώνει ο Παπανικολάου.

82-70: Ο Άντιτς διευρύνει στο +12 τη διαφορά.

80-70: 2/2 βολές από τον Σπανούλη.

78-70: Γκολ-φάουλ από τον Σερμαντίνι που ευστοχεί σε καλάθι και πετυχαίνει και τη βολή.

75-70: 2/2 βολές από τον Κάρολ.

75-68: Καλάθι δύο πόντων από τον Σλούκα.

73-68: 1/2 βολές από τον Ρέγες.

73-67: Απαντά από τα 6.75μ. ο Περπέρογλου.

70-67: Ο Κάρολ μειώνει με τρίποντο.

70-64: 2/2 βολές από τον Ρούντι.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού πανηγυρίζει…

Σχόλιο: Ο Ολυμπιακός με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει τρίποντο παίρνει προβάδισμα οκτώ πόντων, δείχνοντας ότι η πλάστιγγα έχει γείρει υπέρ του. Ο Λάσο καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

70-62: Ο Σπανούλης με τρίποντο δίνει προβάδισμα οκτώ πόντων στον Ολυμπιακό.

67-62: 2/2 βολές από τον Λο.

65-62: Ο Λο είναι αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών.

63-62: 1/2 βολές από τον Σέρχι που μειώνει για τη Ρεάλ στον έναν πόντο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το καλάθι του Λο

63-61: Καλάθι από τον Στράτο Περπέρογλου.

Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο…

Σχόλιο: Παιχνίδι για γερά νεύρα είναι ο τελικός της Euroleague, με τον Ολυμπιακό να παλεύει για το repeat κόντρα στη Ρεάλ. Προμηνύεται συγκλονιστικό το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Ισόπαλες οι δύο ομάδες με 61-61 σκορ.

61-61: 2/2 βολές για τη Ρεάλ από τον Σέρχι.

61-59: Ο Σπανούλης είναι εύστοχος από τις βολές.

59-59: Ο Ρούντι ισοφαρίζει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

59-57: Ο Χάινς βάζει εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό.

57-57: 1/2 βολές από τον Ρέγες.

57-56: Μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Σλούκα.

55-56: Με τρίποντο του Ρούντι περνάει μπροστά η Ρεάλ.

55-53: Μειώνει η Ρεάλ με τον Σλότερ.

Οι Περπέρογλου, Χάινς, Άντιτς και Παπανικολάου…

55-51:
1/2 βολές από τον Σπανούλη.

54-51: Ο Ρούντι μειώνει στους τρεις πόντους.

54-49: 1/2 βολές από τον Σλότερ.

54-48: Δίποντο από τον Σλούκα.

52-48: 2/2 βολές από τον Σουάρεθ.

52-46: Ο Λο δίνει προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό. Προηγήθηκε μεγαλειώδη τάπα του Χάινς στον Μίροτιτς.

Η αυτοκρατορική τάπα του Χάινς…

Ο Σλότερ σε μία φάση που καρφώνει την μπάλα…

50-46: Ο Χάινς παίρνει ριμπάουντ και αφήνει την μπάλα στο καλάθι. Στο +4 ο Ολυμπιακός.

46-48: 1/2 βολές από τον Σουάρεθ.

45-48: Τρίτο διαδοχικό τρίποντο από τον Σπανούλη, που έχει μπει αρκετά ζεστός στο β’ ημίχρονο.

45-45: Ισοφαρίζει ο Μίροτιτς.

45-43: Νέα τρίποντη «βόμβα» από τον Βασίλη Σπανούλη. Μπροστά στο σκορ με δύο πόντους ο Ολυμπιακός.

42-43: Πρώτο καλάθι για τον Σπανούλη στο ματς που σκοράρει με τρίποντο.

39-43: Απαντά για τη Ρεάλ ο Μπέγκιτς.

39-41: Παλικαρίσιο καλάθι από τον Λο, που μειώνει στους δύο πόντους.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο…

Σχόλιο: Ο Ολυμπιακός, μετά το πρώτο εφιαλτικό δεκάλεπτο, όπου τίποτα δεν του πήγε καλά και είδε τους Μαδριλένους να είναι εξαιρετικά εύστοχοι από τη γραμμή των 6.75μ., βελτιώθηκε στη β΄περίοδο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, καταφέρνοντας να ροκανίσει τη διαφορά, ρίχνοντάς την από τους 17 πόντους στους 4.

Τέλος της β’ περιόδου. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το πρώτο ημίχρονο…

37-41: Ο Σλούκας κερδίζει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και εν συνεχεία ευστοχεί και στις τρεις βολές.

Ο Λο σε μία προσπάθειά του να πετύχει καλάθι…

34-41:
Στο +7 η Ρεάλ με καλάθι του Σλότερ.

34-39: Ο Σέρχι είναι εύστοχος στις δύο βολές.

34-37: 1/2 βολές από τον Πρίντεζη.

33-37: Καλάθι και φάουλ από τον Λο, που κρατάει ζωντανό τον Ολυμπιακό. Χάνει τη βολή ο Αμερικανός.

31-37: Ο Σέρχι ευστοχεί από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

31-35: Ο Λο δεν αστοχεί από τα 6.75μ. και ρίχνει κι άλλο τη διαφορά.

28-35: Ο Σέρχιο πετυχαίνει καλάθι.

Σχόλιο: Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχει καταφέρει να μειώσει στους πέντε πόντους τη διαφορά, καλύπτοντας το -17 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός ζουν με μεγάλο πάθος το παιχνίδι…

Βίντεο από τα τελευταία λεπτά του β΄ δεκαλέπτου…

28-33: Ο Άντιτς σκοράρει και πάει τη διαφορά στο -5.

26-33: 2/2 βολές από τον Λο.

24-33: Στο +9 η Ρεάλ με κάρφωμα του Σλότερ.

24-31: Εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Χάινς

22-31: Ο Ρέγες από κοντά αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

22-29: Ο Άντιτς καρφώνει και μειώνει στους επτά πόντους τη διαφορά.

20-29: Δίποντο από τον Περπέρογλου που δείχνει… ζεστός.

18-29: 2/2 βολές από τον Ρούντι.

Σχόλιο: Σερί 8-0 τρέχει ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της β΄περιόδου με τρίποντα των Άντιτς και Περπέρογλου κι ένα δίποντο του Χάινς, μειώνοντας στους 9 πόντους τη διαφορά. Ο Λάσο αναγκάζεται να πάρει τάιμ άουτ.

18-27: Εύστοχος σε τρίποντο ο Περπέρογλου.

15-27: Ο Χάινς αφήνει την μπάλα στο καλάθι και μειώνει ακόμη περισσότερο.

13-27: Τρίποντο-ανάσα από τον Άντιτς, που μειώνει σε 27-13.

Ο Ρούντι κόντρα στους Πάουελ και Σπανούλη…

Έναρξη β’ περιόδου…

Σχόλιο: Τέλος πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έχουν μπει στο κλίμα του αγώνα, κι έτσι η Ρεάλ έχει επικρατήσει ολοκληρωτικά στο παρκέ και, με τους Γιουλ και Φερνάντεθ να σκοράρουν κατά ριπάς, προηγείται 27-10.

10-27: Ο Φερνάντεθ διευρύνει κι άλλο τη διαφορά, που έχει πάει στο +17 για τη Ρεάλ.

10-25: Νέο καλάθι από τον Γιουλ.

10-23: Ο Γιουλ χτυπάει και πάλι από τα 6.75μ.

10-20: Έμμεσο τρίποντο από τον Χάινς.

7-20: Νέο τρίποντο από τον Μπέγκιτς.

7-17: Στο +10 η Ρεάλ με τον Μπέγκιτς.

7-15: Κάρφωμα από τον Παπανικολάου.

5-15: Ο Σουάρεθ με καλάθι ανοίγει κι άλλο τη διαφορά.

Ο Παπανικολάου προσπαθεί να πετύχει καλάθι…

Σχόλιο: Ο Ολυμπιακός δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά στον μεγάλο τελικό. Η Ρεάλ με 3/4 τρίποντα ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ.

5-13: Δίποντο από τον Γιουλ.

5-11: Νέο τρίποντο για τη Ρεάλ, αυτήν τη φορά από τον Γιουλ.

5-8: 1/2 βολές από τον Έισι Λο.

4-8: Καλάθι από τον Μπέγκιτς για τη Ρεάλ

4-6: Εύστοχος σε τρίποντο ο Μίροτιτς.