Ο Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Γαλλίας κόντρα στη Νότια Αφρική (4-3), στο πλαίσιο του Α’ ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών του Τόκιο. Ο 35χρονος φορ, που αγωνίζεται στην Τίγκρες του Μεξικού, πέτυχε χατ τρικ και την κράτησε «ζωντανή» για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς η Γαλλία είχε συντριβεί από το Μεξικό με 4-1 στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση.

Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με το γκολ του βετεράνου άσου, αλλά οι Νοτιοαφρικανοί κατάφεραν ν’ ανατρέψουν το σκορ με τα τέρματα των Κοτισάμνγκ (53′) και Μακπόμπα (73′). Στη συνέχεια ο Ζινιάκ πέτυχε άλλα δύο γκολ (78′, 86′ πεν.), για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Σαβανιέ και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ο Μοκοένα είχε στο 81′ ισοφαρίσει προσωρινά σε 3-3.

Η Νότια Αφρική, που στο πρώτο παιχνίδι της είχε ηττηθεί από την Ιαπωνία με 1-0, δεν ελπίζει, πλέον, στην πρόκριση.