του Δημήτρη Διατσίδη

Στην εκδήλωση Campioni In Pista, οι Πρωταθλητές της Ducati αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φέτος, κόντρα στο χρονόμετρο, σε έναν Αγώνα Σκι που έχει καθιερωθεί να γίνεται στις παρουσιάσεις στην Madonna Di Campiglio.

O CEO της Ducati Claudio Domenicali είναι σίγουρα από τους πιο γρήγορους CEO και στο σκι και στη μοτοσυκλέτα!

To σκι ξεκίνησε το προηγούμενο βράδυ με κατάβαση από τα 2.5 χλμ και το καταφύγιο Boch που είχε ανοίξει αποκλειστικά για τους προσκεκλημένους της Ιταλικής εταιρίας.
Λίγες ώρες αργότερα ακολούθησε ανάβαση στο καταφύγιο 5 Laghi από όπου όλοι μαζί είδαμε την ανατολή του ηλίου.
Λίγες καταβάσεις αργότερα έγινε η αναγνώριση της πίστας για τον Αγώνα σκι, που ήταν μια διαδρομή Γιγαντιαίου Σλάλομ που στήθηκε στην περίφημη πίστα 3-Tre στην οποία γίνεται και Αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Σκι.

Εκεί το Χρυσό πήρε ο σχολιαστής του Radio Rai, Luca Cesaretti, ο οποίος στο παρελθόν είχε υπάρξει αγωνιζόμενος στο σκι στην Ιταλία. Τον απόλυτο χρόνο όμως έκανε στη δεύτερη διαδρομή ο Enea Bastianini που τελικά έχασε τη γενική κατάταξη για 23 εκατοστά του δευτερολέπτου: 1’24″77 με 1’25″03 και έτσι αρκέστηκε στο Αργυρό μετάλλιο, όμως έχοντας κερδίσει με διαφορά τον Pecco Bagnaia που τερμάτισε 6ος.

#pecco63

#bestia23

Gigi Dall’Igna

Ανάμεσα στους δύο επικεφαλής της Ducati, o CEO Claudio Domenicali, έχασε από τον Υπεύθυνο Αγωνιστικού Gigi Dall’Igna με διαφορά σχεδόν τρία δευτερόλεπτα (1’34″18 με 1’36″93). Η συμμετοχή μας δεν πήγε καλά, καθώς όχι μόνο χάσαμε από τον Gigi, αλλά δεν μπήκαμε καν στο βάθρο της κατάταξης των δημοσιογράφων, κάτι που έχουμε κάνει τρεις φορές στο παρελθόν στην εκδήλωση Wrooom που είχε γίνει στην Madonna Di Campiglio από τις Ferrari & Ducati για πολλά χρόνια.

O Markus Zörweg δέχεται τα συγχαρητήρια της συμπατριώτισσας του Alina Margi

Στο Snowboard τον Αγώνα κέρδισε ο Αυστριακός συνάδελφος Markus Zörweg που ήταν σε άλλο επίπεδο από όλους όσους δοκίμασαν με τη “σανίδα”.

Ο #Bestia23 κέρδισε την πρώτη φετινή μάχη με τον #Pecco63, όμως πρέπει να συνεχίσει να κερδίζει και στους Αγώνες του MotoGP για να πείσει την Ducati ότι αξίζει και ένα νέο συμβόλαιο με την εργοστασιακή ομάδα και μετά το τέλος του 2024.

Ευχαριστημένος ο Gigi Dall’Igna για τη διαφορά 1.5” που κέρδισε τη μονομαχία με τον απεσταλμένο μας Δημήτρη Διατσίδη