Ο δεύτερος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP του 2023 διεξήχθη λίγες μέρες μετά το εναρκτήριο Grand Prix της σεζόν στην Πορτογαλία και παρά το μακρύ ταξίδι στη Νότια Αμερική ο Xavi Artigas ήταν γεμάτος ενέργεια για το κυνήγι της νίκης στους 18 γύρους του αγώνα.

Η Πορτογαλία είδε τις μοτοσυκλέτες της CFMOTO να αγωνίζονται για το προβάδισμα και για θέσεις στο βάθρο στη Moto3. ενώ μόνο κλάσματα του δευτερολέπτου χώρισαν την CFMOTO Racing PruestelGP από το δεύτερο τρόπαιό της στην 2η χρονιά της στη Moto3.

Αν και το ατυχές περιστατικό μετά την καρό σημαία σήμαινε ότι ο Joel Kelso ήταν εκτός δράσης για τη μεγάλη πτήση πέρα ​​από τον Ατλαντικό, ο Xavi Artigas ταξίδεψε στο Termas de Rio Hondo ευχαριστημένος με την επίδοσή του στον πρώτο γύρο και ανυπομονώντας για περισσότερα.

Σε σύγκριση με τους λόφους του Algarve International Circuit, το Termas de Rio Hondo ήταν μια πιο επίπεδη και ταχύτερη πίστα όπου το slipstreaming και το racecraft των αναβατών Moto3 θα έβγαιναν στο προσκήνιο. Το Σάββατο o Artigas κατέκτησε την 15η θέση στις κατατακτήριες, όταν η πίστα ήταν ακόμα υγρή σε κάποια σημεία, με τον καιρό να “προσφέρει” στους αναβάτες προκλήσεις όλων των ειδών.

.

Τα φώτα έσβησαν στις 11.00 τοπική ώρα , μετά από μια πρωινή βροχόπτωση. Ο  Artigas μπήκε αμέσως στη μάχη για το βάθρο στη βρεγμένη άσφαλτο. Ο 17χρονος David Almansa – που αντικαθιστούσε τον Joel Kelso – έκανε έναν πραγματικά εκπληκτικό αγώνα και είχε φέρει τη CFMOTO του στη μάχη για τη δεύτερη θέση!

O Artigas έκανε ένα λάθος και είχε μια μικρή πτώση λίγους γύρους πριν το τέλος (ανέβηκε και πάλι στη μοτοσυκλέτα του και κατάφερε να πάρει την 8η θέση), ενώ ο Almansa συμμετείχε στη μάχη της δεύτερης θέσης μέχρι σχεδόν το τέλος! Ο Ισπανός ήταν απελπιστικά άτυχος, καθώς ένα λάθος του Scott Ogden, προκάλεσε την πτώση του Almansa, μια πτώση που στεναχώρησε όλους όσους βλέπαμε εκείνη τη στιγμή τον αγώνα, καθώς ο νεαρός Ισπανός είχε οδηγήσει έναν τρομερό αγώνα και, ξεκινώντας από την 25η θέση, είχε φτάσει στη μάχη του βάθρου. Ο Almansa ανέβηκε και πάλι στη μοτοσυκλέτα του για να τερματίσει 17ος.

Xavier Artigas: “Φυσικά και είμαι άτυχος. Είχα μια μικρή πτώση στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ήμουν στη δεύτερη θέση εκείνη την στιγμή και είχα πολύ δυνατό ρυθμό. Ήμασταν γρήγοροι και στο στεγνό και στο βρεγμένο, κάτι που είναι σημαντικό. Η ομάδα έκανε και πάλι εξαιρετική δουλειά και έστησε πολύ καλά τη μοτοσυκλέτα. Τώρα πάμε στο Austin στο Τέξας σε μία από τις αγαπημένες μου πίστες, οπότε ανυπομονώ για αυτό”.

David Almansa: “Ήταν ο πιο σημαντικός αγώνας της ζωής μου και μπόρεσα όχι μόνο να αποκτήσω εμπειρία, αλλά και να αγωνιστώ για το βάθρο στην κορυφή. Παρά τις δύσκολες συνθήκες, είχα τέλεια αίσθηση με τη CFMOTO και ήμουν απόλυτα συγκεντρωμένος στον εαυτό μου και στον αγώνα μου. Δυστυχώς, βγήκα από την πίστα στον τελευταίο γύρο και δεν είχα καμία ευκαιρία για κάτι καλύτερο. Είμαι πολύ χαρούμενος που έχω την ευκαιρία να αποδείξω την αξία μου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ευχαριστώ την ομάδα CFMOTO Racing PruestelGP για την εξαιρετική δουλειά! Ευχαριστώ επίσης τους οπαδούς μου!”.