Στις 7 Μαΐου 2023, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross στη Σπερχειάδα, κατά τη διάρκεια του πρώτου σκέλους του αγώνα, οι δύο αναβάτες Γιάννης Τουρατζίδης (#100 Yamaha YZF 450) και Παναγιώτης Κουζής (#338 Fantic XXF 450) μάχονταν για την πρώτη θέση της μεγάλης κατηγορίας MX1. Ο Τουρατζίδης έφυγε πρώτος στην εκκίνηση με τον Κουζή να ακολουθεί ρόδα-ρόδα πίσω του. Ο Κουζής κάνει την πρώτη απόπειρα προσπέρασης σε μια στροφή, βγαίνει μπροστά αλλά μια πτώση τον φέρνει πίσω από τον Τουρατζιδη ξανά. Στον τελευταίο γύρο, μετά από 25 λεπτά κυνηγητό, κάνει την προσπέραση στον αέρα στο άλμα των μηχανικών.

Ο Παναγιώτης Κουζής αναδείχθηκε νικητής με εκατοντάδες θεατές να αποθεώνουν αυτή την μάχη με τον Γιάννη Τουρατζίδη. Στο δεύτερο σκέλος ο Κουζής πήρε την εκκίνηση και χωρίς να απειλείται κέρδισε και αυτό το σκέλος. Στη δέυτερη θέση ακολούθησε ο Ανέστης Ράδος, στην τρίτη θέση ο Γιάννης Τουρατζίδης, τέταρτος ο Νίκος Λυρίου και πέμπτος ο Ανδρέας Ανδρέου.

Αξίζει να θυμίσουμε την μονομαχία στον δεύτερο αγώνα του πρωταθλήματος στις Κρηνίδες όπου ο Γιάννης Τουρατζίδης πήρε τη νίκη με διαφορά και στα δύο σκέλη, με τον Κουζή να τερματίζει στην τρίτη θέση. Δύο κορυφαίοι αναβάτες που φροντίζουν σε κάθε αγώνα να δώσουν εντυπωσιακές μάχες κάνοντας το πρωτάθλημα να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τη λέσχη ΛΕ.Μ.Σ. για άλλη μια φορά με μεγάλη επιτυχία. Επόμενη στάση του πρωταθλήματος 27 & 28 Μαΐου στην Πτολεμαΐδα.