Ο Sebastien Ogier με VW Polo R WRC ήταν ο νικητής του Rally Mexico, με τον Thierry Neuville να τερματίζει στην τρίτη θέση, ανεβάζοντας για πρώτη φορά στο βάθρο την Hyundai.

Ο αγώνας στο Μεξικό εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τον Ogier να κερδίζει τις 14 από τις 22 ειδικές διαδρομές. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για το Γάλλο και τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, με διαφορά 3 βαθμών από τον team-mate του στη VW, Jari-Matti Latvala.

O Φιλανδός, τερμάτισε δεύτερος με διαφορά 1.26’’, με τον Nueville να εκμεταλλεύεται τα προβλήματα και τις εξόδους των αντιπάλων του και να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Κερδισμένος, ήταν και ο νεαρός οδηγός της M-Sport, Elfyn Evans, ο οποίος πήρε την τέταρτη θέση, την καλύτερη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι.