Η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος MotoGP έπεσε στην πίστα Ricardo Tormo της Βαλένθια, με τον Marc Marqeuz να ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο μια εκπληκτική σεζόν.

Ο 21χρονος αναβάτης της Repsol Honda σημείωσε την 13η νίκη του, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Mick Doohan που κρατούσε από το 1997. Ο μικρός κέρδισε το δεύτερο συνεχόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, λίγες ώρες αφότου ο αδερφός του Alex, κατακτούσε στην ίδια πίστα τον τίτλο του πρωταθλητή, στην κατηγορία Moto3.

Πρόκειται για μια ιστορική μέρα για την οικογένεια Marquez, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του σπορ, δύο αδέρφια κατακτούν το πρωτάθλημα σε δύο από τις τρεις κατηγορίες. Ο Marc γιόρτασε με την ψυχή του τη νίκη του 18χρονου Alex, με τον πατέρα τους Julia να είναι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη γη.

Στα του αγώνα στη μεγάλη κατηγορία, Marquez και Rossi ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από τους πρώτους γύρους και έδωσαν το ρυθμό. Ο VR46 δεν μπόρεσε να κερδίσει το «μαθητή» του, αλλά κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, αποδεικνύοντας ότι επέστρεψε δριμύτερος και παρά τα χρόνια του θα παλέψει στα ίσια την επόμενη σεζόν, για τον 10ο  πολυπόθητο τίτλο της καριέρας του.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Dani Pedrosa, με τον Andrea Dovizioso να βγαίνει κερδισμένος στη μάχη για την τέταρτη θέση, έχοντας διαφορά μόλις 68 χλστ. του δευτερολέπτου από τον πέμπτο  Cal Crutchlow. Έκτος ήταν ο Pol Espargaro με τον αδερφό του, Aleix να τον ακολουθεί, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Stefan Bradl, Michele Pirro και Scott Redding.