Ο Βρετανός οδηγός άντεξε στην πίεση του Max Verstappen στο Grand Prix του Μονακό, πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και αύξησε τη διαφορά στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, ο Ολλανδός πήρε την τέταρτη θέση, παρότι τερμάτισε δεύτερος, λόγω της ποινής των πέντε δευτερολέπτων που έλαβε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι, στο podium των νικητών ανέβηκαν οι Vettel και Bottas, με τον Γερμανό πιλότο της Ferrari να «σπάει» για πρώτη εφέτος το 1-2 της Mercedes.

Ο Leclerc εγκατέλειψε νωρίς το GP, εμφανώς απογοητευμένος. Πέμπτος ήταν ο Gasly και έκτος ο Sainz, με την Toro Rosso να κάνει την καλύτερη εμφάνισή της, βλέποντας τους δύο οδηγούς της στην πρώτη δεκάδα.

Στη βαθμολογία των οδηγών, Hamilton και Bottas έχουν ξεφύγει αρκετά από τον τρίτο Vettel, συγκεντρώνοντας έπειτα από έξι αγώνες 137 και 120 βαθμούς αντίστοιχα, έναντι 82 του Sebastian.

Ο επόμενος γύρος του πρωταθλήματος της Formula 1 θα πραγματοποιηθεί στον Καναδά στις 9 Ιουνίου.