Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης

Την 2η φετινή του νίκη σε πέντε αγώνες κατέκτησε ο Lewis Hamilton και συγκεκριμένα στο γκραν πρι της Ισπανίας. Ο πιλότος της Mercedes ακολούθησε την καλύτερη στρατηγική και κατάφερε να Ferrari και Mercedes είναι σίγουρο πως φέτος θα βγάλουν τα… μάτια τουςτερματίσει στην πρώτη θέση μετά από 65 γύρους που διήρκησε η 5η φετινή μάχη.

Πίσω από τον Βρετανό τερμάτισε ο Sebastian Vettel. O πιλότος της Ferrari αν και βρέθηκε να οδηγεί για αρκετούς γύρους το γκραν πρι της Ισπανίας, τελικά λίγο μετά το δεύτερο και τελευταίο πιτ στοπ έπεσε στην δεύτερη θέση και εκεί παρέμεινε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας.

Η στιγμή που ο Hamilton προσπερνά τον Vettel...

Βάθρο για την Red Bull
Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ricciardo με Red Bull που σε καμία περίπτωση δεν έδειξε ότι μπορεί να Με το.. καλημέρα εγκατέλειψαν Raikkonen και Verstappenτερματίσει πιο ψηλά. Η τρίτη θέση ήταν ότι καλύτερο για τον Αυστραλό πιλότο, έπειτα και από τις εγκαταλείψεις των Raikkonen και Verstappen λίγο μετά την εκκίνηση του αγώνα αλλά και του Bottas από σπασμένο κινητήρα της Mercedes.

Πιο πίσω ακολούθησαν οι Perez, Ocon, Hulkenberg, Sainz, Wehrlein, Kvyat και Grosjean.

Η συνέχεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 θα δοθεί στις 28 Μαΐου με το γκραν πρι στο Μονακό.

Τα αποτελέσματα από τον αγώνα της Ισπανίας...

H βαθμολογία των πιλότων μετα τον 5ο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1

H βαθμολογία των ομάδων μετά τον αγώνα της Ισπανίας

Η εκκίνηση του γκραν πρι της Ισπανίας

Η Ferrari του Raikkonen ακουμπά την Mercedes του Bottas...

... και με τη σειρά του το ιταλικό μονοθέσιο ακουμπά την Red Bull του Verstappen. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει εκτός αγώνα οι Verstappen και Raikkonen