Ένα γκραν πρι που τα είχε όλα ήταν αυτό της Αμερικής, το 16ο από τα 19 της φετινής σεζόν. Η Mercedes κατάφερε και πάλι να βρεθεί στην κορυφή με τον Hamilton ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση μαζί και τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή (3η φορά στην καριέρα του).

Ο Βρετανός ξεκίνησε δεύτερος, οδήγησε με τον τρόπο που ξέρει και επιβλήθηκε των αντιπάλων,Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Lewis Hamilton κατακτά το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Formula 1 κυρίως του ομόσταυλού του Nico Rosberg, που έδειξε… λίγος για να μπορέσει να κυνηγήσει το πρωτάθλημα. Ο Γερμανός τερμάτισε δεύτερος, ωστόσο οι βαθμοί που πήρε δεν ήταν αρκετοί για να διατηρήσει έστω και λίγες ελπίδες για κατάκτηση του τροπαίου…

Το βάθρο στην Αμερική συμπλήρωσε ο Vettel με Ferrari που ενώ έδειξε ότι μπορεί να κυνηγήσει κάτι καλό δεν φάνηκε ικανός να βρεθεί μπροστά από τους πιλότους της Mercedes. Πιο πίσω ακολούθησε ο Verstappen με Τoro Roso ενώ την δεκάδα συμπλήρωσαν οι, Perez, Button, Sainz, Maldonado, Nasr και Ricciardo.

Η εκκίνηση του γκραν πρι της Αμερικής...

Γκραν πρι με απρόοπτα
Το γκραν πρι της Αμερικής είχε πολλά απρόοπτα και σίγουρα οι καιρικές συνθήκες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της κατάταξης. Το βρεγμένο οδόστρωμα, οι συγκρούσεις, οι εγκαταλείψεις αλλά και οι εμφανίσεις του αυτοκινήτου ασφαλείας ήταν στοιχεία που διαμόρφωσαν την τελική κατάταξη. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως τον αγώνα ολοκλήρωσαν μόνο 12 πιλότοι…

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μεξικό την 1η Νοεμβρίου.

Τρία παγκόσμια πρωταθλήματα έχει ήδη κατακτήσει ο Lewis Hamilton και... συνεχίζει!

10.  Manor Marussia F1 Team 0

Χόρεψε και στη βροχή ο Hamilton κατακτώντας τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο!!!
Η Red Bull κατάφερε να κατακτήσει μία 10η θέση...Βάθρο για τον Vettel με Ferrari...