Οι τέσσερις τελευταίες ειδικές διαδρομές της σημερινής ημέρας συνολικού μήκους 43.92 ήταν εντυπωσιακές. Οι Εσθονοί Ott Tanak- Martin Jarveoja με το Hyundai i20 Rally1 κέρδισαν τελικά τον τετραήμερο και άκρως εντυπωσιακό αγώνα στην Φινλανδία.

Πίσω τους με διαφορά 6.8 δευτερόλεπτα τερμάτισαν οι Φινλανδοί και πρωτοπόροι στη βαθμολογία των οδηγών Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen με το Toyota Yaris Rally1 που τελικά έκαναν το σωστό. Δεν πίεσαν για να κερδίσουν τον αγώνα αλλά αρκέστηκαν σε μια δεύτερη θέση στο βάθρο ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους ανάμεσα στους δεύτερους στη βαθμολογία Thierry Neuville- Martjin Wydaeghe (Hyundai i20 Rally1) που τερμάτισαν στην …..θέση.

Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης του αγώνα τερμάτισαν οι Esapekka Lappi- Janne Ferm (Toyota Yaris Rally1) στην 4η θέση οι Elfyn Evans- Scott Martin (Toyota Yaris Rally1). Την πρώτη πεντάδα έκλεισαν οι Thierry Neuville- Martjin Wydaeghe (Hyundai i20 Rally1) που βρήκαν τον ρυθμό τους στο τρίτο σκέλος του αγώνα αφού έκαναν κάποιες αλλαγές στο αυτοκίνητό τους.

Ο αγώνας δεν έχει τελειώσει ωστόσο το αποτέλεσμα για τη πρώτη πεντάδα έχει ήδη κριθεί.