Γιώργος Αρκουλής

Εντάξει, αξίζει συγχαρητήρια ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, που καταφέρνει και διατηρείται σε ζηλευτό επίπεδο, σταθερή φόρμα και βαθμολογικό ύψος (στοιχεία συγκλονιστικά, αν θυμηθούμε τους -6β., την αβεβαιότητα των οικονομικών, την απουσία του… Ταϊλανδού επενδυτή κ.λπ.), όμως χθες στο γήπεδο Χαριλάου, η ομάδα του Άγγελου Μεσσάρη και του Γιάννη Παπαντωνίου χρειάστηκε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις προκειμένου να φύγει με ισοπαλία (1-1), αν και η παρουσιάστρια του κεντρικού δελτίου της ΕΡΤ1 ανήγγειλε ότι «Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με μεγάλο διπλό από τη Θεσσαλονίκη»!! Το περίεργο ήταν που οι ειδικοί και οι σχολιαστές του κρατικού καναλιού στάθηκαν πιο πολύ στο γεγονός ότι ο νεαρός Χατζηγιοβάννης ευστόχησε με χτύπημα «α λα Πανέγκα» και ελάχιστα στο ότι ο διαιτητής από τη Λαμία ήταν απίστευτα πρόθυμος στο να δίνει πέναλτι-μαϊμού.

Νομίζω ότι ο προπονητής Δώνης οφείλει να συμβουλεύσει τον ΝΕΑΡΟ παίκτη του να αποφεύγει το ρίσκο του… Πανέγκα, διότι, αν αποτύχει στο επόμενο χτύπημα (μια και οι αντίπαλοι τερματοφύλακες τον έμαθαν ήδη), θα ζημιώσει τόσο το σύνολο όσο και τον εαυτό του. Εκτός βέβαια, αν βρισκόμαστε μπροστά σε έναν πολύ μεγάλο τεχνίτη με συγκλονιστική αυτοπεποίθηση, να κάνει πλάκα στον αντίπαλο γκολκίπερ και μάλιστα στο 93ο λεπτό του αγώνα.