Στην τετράδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Αυστραλία, επικρατώντας με 82-70 της Τσεχίας, στη Σανγκάη, στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό. Οι δύο γκαρντ των «καγκουρό», Πάτι Μιλς (24π.) και Κρις Γκούλντινγκ (14π.), ευστόχησαν σε 10 τρίποντα και έστειλαν την ομάδα από την Ωκεανία στον ημιτελικό, όπου θα βρει στο δρόμο προς τον τελικό την -παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2006- Ισπανία, την ερχόμενη Παρασκευή, 13/9 στις 11:00.

Η -ομάδα ευχάριστη έκπληξη αυτού του Παγκοσμίου Κυπέλλου- Τσεχία έφτασε μέχρι τους «8» στην παρθενική συμμετοχή της στη διοργάνωση, πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, αλλά εν συνεχεία… εγκλωβίστηκε στην πιεστική άμυνα και το κυριαρχικό μπάσκετ της ομάδας του Αντρέι Λεμάνις. Οι Τσέχοι είχαν ηγέτη μέσα στη ρακέτα τον Πάτρικ Άουντα (21π.). Ο Τόμας Σατοράνσκι δεν έχασε μόνο την πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά και για ένα ριμπάουντ την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει «triple double» στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο πόιντ γκαρντ των Σικάγο Μπουλς σημείωσε 13 πόντους, μοίρασε 13 ασίστ (8 στο α΄ μέρος) και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Την Πέμπτη (12/9), στις 16:00, οι Τσέχοι θα αντιμετωπίσουν την Πολωνία σε αγώνα για τις θέσεις 5-8.

Με την ολοκλήρωση των προημιτελικών, η Ισπανία και η Γαλλία εξασφάλισαν, από την ήπειρο της Ευρώπης, την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Αυστραλία είχε εξασφαλίσει ήδη με την πρόκρισή της στη φάση των «16» την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 από την ήπειρο της Ωκεανίας, καθώς οι Νεοζηλανδοί αποκλείστηκαν από την πρώτη φάση. Αν και σε Ολυμπιακούς Αγώνες η εθνική ανδρών της Αυστραλίας έχει τερματίσει 4 φορές στην 4η θέση (Ρίο ντε Τζανέιρο 2016, 2000 Σίδνεϊ, 1996 Ατλάντα και 1988 Σεούλ), σε Παγκόσμιο Κύπελλο, η 5η θέση είναι το καλύτερο πλασάρισμα που έχει πετύχει ποτέ. Τα «καγκουρό» κατέλαβαν μάλιστα δύο φορές την 5η θέση σε Παγκόσμιο Κύπελλο: Το 1994 στο Τορόντο και το 1982 στην Μπογκοτά.

Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια στην πρώτη περίοδο! Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 3-6, ενώ επέστρεψαν απο το 13-8 προσπερνώντας εκ νέου με 13-15 με λέι απ του Πάτρικ Άουντα. Ο Πούμπρλα διαμόρφωσε το 15-17 με τον Νικ Κέι να καρφώνει από ασίστ του Πάτι Μιλς για την ισοφάριση, 17-17 (σκορ 1ης περιόδου).

Η «μάχη» συνεχίστηκε στη 2η περίοδο, με τον Πάτι Μιλς να παίζει… μόνος του απέναντι στους Τσέχους σε αυτό το διάστημα. Σε 13:26” λεπτά στο παρκέ στο α΄ μέρος, ο γκαρντ των Σαν Αντόνιο Σπερς σημείωσε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα! Στον αντίποδα, ο Πάτρικ Άουντα σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο 20αλεπτο, με τον Τόμας Σατοράνσκι να κάνει τα πάντα εκτός από το να σκοράρει! Με 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη ολοκλήρωσε τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο πόιντ γκαρντ των Σικάγο Μπουλς. Ο Άουντα κάρφωσε για το 24-26 με ασίστ του Σατοράνσκι και έδωσε τη θέση του στον Οντρέι Μπάλβιν για να πάρει ανάσες. Με τον πρώτο σκόρερ της Τσεχίας στον πάγκο, οι Αυστραλοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-4 μέχρι το ημίχρονο, με πρωταγωνιστές τους Πάτι Μιλς, Κρις Γκούλντινγκ και Μάθιου Ντελαβίντοβα.

Στην 3η περίοδο, οι Αυστραλοί προσπέρασαν με +8, 51-43 και τελείωσαν το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-18! Το 63-48 στο 30ο λεπτό έδειχνε πως οι ελπίδες των Τσέχων εξανεμίζονται. Οι παίκτες του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ προσπάθησαν πάντως στην4η περίοδο, μείωσαν στο -10, αλλά τίποτα δεν θα σταματούσε το άλμα των «καγκουρό» στην τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.

Διαιτητές: Βάσκες (Πουέρτο Ρίκο), Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Κάλλιο (Καναδάς)

Αυστραλία (Αντρέι Λεμάνις): Μπόγκατ 10, Ντελαβίντοβα 9 (1), Γκούλντινγκ 14 (4), Λάντεϊλ 7, Μιλς 24 (6), Μπέινς 6, Κρικ 2, Ινγκλς 6, Κέι 4.

Τσεχία (Ρόνεν Γκίνσμπουργκ): Άουντα 21 (3), Μπόχατσικ 8, Χρούμπαν 2, Πούμπρλα 10, Σατοράνκσι 13 (2), Μπάλβιν, Κριζ 4, Πετέρκα 7 (1), Σιλμπ 5 (1), Βιοράλ.