Έσπασαν… καρδιές στο Soccer City Stadium στον δραματικό προημιτελικό ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Γκάνα.

Οι νοτιοαμερικανοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, Φερνάντο Μουσλέρα, (απέκρουσε δύο πέναλτι), επικράτησαν με 4-2 της Γκάνας στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση), και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «4» του Μουντιάλ, μετά από 40 ολόκληρά χρόνια.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Ταμπάρες θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Ολλανδία, η οποία νωρίτερα επικράτησε με 2-1 της Βραζιλίας.

Η Γκάνα προηγήθηκε στο σκορ με τον Μουντάρι στο 45’ ενώ ο Φορλάν στο 55’ ισοφάρισε για την Ουρουγουάη σε 1-1, σκορ που διατηρήθηκε έως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «μαύρα αστέρια» είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, όταν ο Γκιάν αστόχησε σε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Σε αυτή τη φάση αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σουάρες, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι, δίνοντας όμως την ευκαιρία την ομάδα του να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι.

Η «σελέστε» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού, φτάνοντας δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Στο 24’ο Φορλάν απείλησε με ένα σουτ, που πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σουάρες έκανε ένα πλασέ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Κίνγκσον.

Στη συνέχεια τα «μαύρα αστέρια» ισορρόπησαν το παιχνίδι, καταφέρνοντας να κάνουν αισθητή την παρουσία τους δύο φορές στα καρέ του Μουσλέρα: στο 30’ με μία κεφαλιά του Βορσά (άουτ) και ένα λεπτό αργότερα με ένα πλασέ του Γκιάν πάνω στην κίνηση, που έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Η τρίτη ευκαιρία της Γκάνας αποδείχθηκε και… φαρμακερή για την Ουρουγουάη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο μέρους ο Μουντάρι με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μίλοβαν Ράγιεβατς.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ταμπάρες μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν κατά το… ήμισυ.

Στο 55’ ο Ντιέγκο Φορλάν με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο παρά τη σωρεία ευκαιριών που έχασε στη συνέχεια η Ουρουγουάη, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή της.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Μπενγκερένσα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο α’ μέρος της παράτασης η Ουρουγουάη είχε την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Κίνγκσον.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ράγιεβατς είχε δύο καλές στιγμές με τον Ασαμόα Γκιάν και οι Νοτιοαμερικανοί με σουτ του Φορλάν να περνά άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ στο 118′ με κοντινή κεφάλι, ενώ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης σημειώθηκε η φάση του αγώνα.

Ο Σουάρες πάνω στη γραμμή έδιωξε με τα χέρια την κεφαλιά του Αντίγια, μοιραία αποβλήθηκε και δόθηκε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκιάν, ο οποίος σούταρε στο δοκάρι και άουτ, στερώντας μια ιστορική στιγμή για τη χώρα του και το αφρικανικό ποδόσφαιρο, αφού καμία ομάδα από τη «Μαύρη Ήπειρο» δεν έχει καταφέρει να προκριθεί στα ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο πορτιέρο της Ουρουγουάης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο αποκρούσεις στα πέναλτι των Μενσά και Αντίγια έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά του Μουντιάλ, για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το τελευταίο πέναλτι, που χάρισε και την πρόκρισή στην «σελέστε» πέτυχε ο πρώην επιθετικός του Άρη, Σεμπάστιαν Αμπρέου.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντιέγκο Φορλάν, ο οποίος σημείωσε το γκολ της Ουρουγουάης στη κανονική διάρκεια, ενώ ευστόχησε και στο πρώτο πέναλτι των νοτιοαμερικάνων.

Ουρουγουάη-Γκάνα 1-1

Γκολ: 55′ Φορλάν- 45′ Μουντάρι