Οι διακριθέντες στον διαγωνισμό ελληνομάθειας

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2010, 10:03
Οι διακριθέντες στον διαγωνισμό ελληνομάθειας
Στην Πρεσβεία της Ελλάδας στην Washington, ο πρέσβης σύμβουλος Ιωάννης Βράιλας επέδωσε τα πιστοποιητικά Ελληνομάθειας σε 63 επιτυχόντες σπουδαστές, παρόντων του προξένου κ. Κωνσταντίνου Αλεξανδρή και του συντονιστή εκπαίδευσης κ. Αντωνίου Μαρμαρινού, υπεύθυνου των εξετάσεων Ελληνομάθειας στην περιοχή ευθύνης του.

Ο θεσμός του πιστοποιητικού Ελληνομάθειας καθιερώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας, στην προσπάθεια προώθησης της ελληνικής γλώσσας και -μέσω αυτής- και του ελληνικού πολιτισμού. Οι εξετάσεις διεξάγονται κάθε χρόνο σε τέσσερα επίπεδα. Το γραφείο Συντονιστή Εκπαίδευσης της Πρεσβείας της Ελλάδας στην Ουάσιγκτον είναι αρμόδιο για τη διοργάνωση των εξετάσεων στην ευρύτερη περιοχή, που περιλαμβάνει τις πολιτείες District of Columbia, Maryland και Virginia.

ΕΠΙΠΕΔΟ Α

1. Leavitt Ethan Alexander

2. Kiotsekoglou Marina

3. Baffes Vasilios

4. Anderson Christine Elizabeth

5. Koutris Ioannis

6. Catsambas Miranda

7. Anagnostopoulos Athanasios Loukas

8. Presti Anthony

9. Papaioannou Gregory

10. Pagonis Emmanuel

11. Small Alexander Anthony

12. Presti Ariadne Nicole

13. Nikolaou Panayiotis

14. Galiano Christina Styliani

15. Pashiardis Anna

16. Ferrario Sarah

17. Kosmakos Christina George

18. Voudouris Stavros Antonios

19. Simpson Andrew

20. Kosmakos Argyro Christos

21. Martin Daphne

22. Krasias Christina

23. Katsigiannakis Emmanuel

24. Engel Kaliroi Juliet

25. Douskalis Peter

26.- Liappis Katerina Maria

27. Anayiotos Effie – Euterpe

28. Sourvinos Christina

ΕΠΙΠΕΔΟ Β


1. Μartin Daphne

2. Krasias Christina

3. Katsigiannakis Emmanuel

4. Engel Kaliroi Juliet

5. Douskalis Peter

6. Staurulakis Chresanthe Eleni

7. Hadjipanteli Eleni Nicos

8. Kountouris George

9. Papadogiannakis Anna

10. Papanikolaou Iliana

11. Kountouris Gerasimos

12. Samaras Georgios

13. Koutris Ioannis

14. Kountouris Marios Yiannis

15. Nakas Elene

16. Galiano Joseph Konstantine

17. Hadjipanteli Aristides Ioannou

18. Gerohristodoulos George

19. Panteleos Maria

20. Padgiotis Aspasia Camelia

21. Vaccarello Daphne

22. Schimpf Marilyn

23. Veletsis Alexandra Efstathia

24. Alpos Christos Elias

25. Kosmakos Alexandra Christos

26. Anayiotos Effie – Euterpe

ΕΠΙΠΕΔΟ Γ

1. Voudouris Eleni Gloria

2. Arnaoutaki Antonia

3. Kiotsekoglou Evlambia

4. Vonortas Jason

5. Kastanakis John Nickolaos

6. Kouros Maria Evangelia

ΕΠΙΠΕΔΟ Δ

1. Vonortas Spiridon

2. Magoulas Anna

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2010, 10:22