Οι πλήρεις συνθέσεις των Επιτροπών Ελέγχου Κυβερνητικού Έργου

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 3 Ιουλίου 2012, 23:39
Οι πλήρεις συνθέσεις των Επιτροπών Ελέγχου Κυβερνητικού Έργου
Τις πλήρεις συνθέσεις των Επιτροπών Ελέγχου Κυβερνητικού Έργου και την κατανομή των βουλευτών στις Διαρκείς Επιτροπές της Βουλής, όπως αποφασίστηκαν κατά τη σημερινή πολύωρη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής του Ομάδας, έδωσε στη δημοσιότητα ο ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ.

Εκτός από τους βουλευτές που ορίστηκαν επικεφαλής, αλλά και τους υπόλοιπα μέλη της Κοινοβουλευτικής Ομάδας που θα τους συνεπικουρούν, οι Επιτροπές Ελέγχου Κυβερνητικού Έργου θα στελεχωθούν περαιτέρω με ειδικούς επιστήμονες, επιστημονικούς συνεργάτες και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ με σχετικές αρμοδιότητες.

Στη συνεδρίαση, κατά την οποία συζητήθηκαν επιπλέον η δομή και η λειτουργία της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, αποφασίστηκε και η συγκρότηση μιας ειδικής Επιτροπής επιφορτισμένης με το έργο της παρακολούθησης του Μνημονίου και της επεξεργασίας νομοθετικών παρεμβάσεων, ενώ παράλληλα ορίστηκε και ο καταμερισμός του έργου των κοινοβουλευτικών εκπροσώπων.

Ειδικότερα, η σύνθεση των Επιτροπών Ελέγχου Κυβερνητικού Έργου, όσον αφορά στους βουλευτές, είναι η εξής:

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
1. Κουράκης Τάσος
2. Αμανατίδης Γιάννης
3. Βαμβακά Τζένη
4. Δριτσέλη Παναγιώτα
5. Μαντάς Χρήστος
6. Πάντζας Γιώργος
7. Τατσόπουλος Πέτρος
8. Μεϊκόπουλος Αλέξανδρος
9. Φωτίου Θεανώ

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
1. Δρίτσας Θοδωρής
2. Βαρεμένος Γιώργος
3. Χατζηλάμπρου Βασίλης

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
1. Μητρόπουλος Αλέξης
2. Αθανασίου Νάσος
3. Καραγιουσούφ Αϊχάν

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ
1. Διώτη Ηρώ
2. Πετράκος Θανάσης
3. Αλεξόπουλος Απόστολος
4. Ιγγλέζη Κατερίνα
5. Καλογερή Αγνή
6. Καφαντάρη Χαρά
7. Ουζουνίδου Ευγενία

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΙΓΑΙΟΥ
1. Δρίτσας Θοδωρής
2. Γάκης Δημήτρης
3. Συρμαλένιος Νίκος

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
1. Σακοράφα Σοφία
2. Γεροβασίλη Όλγα
3. Μπάρκας Κώστας
4. Σταμπουλή Αφροδίτη

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ
1. Δούρου Ρένα
2. Γερμανίδης Παναγιώτης
3. Τριανταφύλλου Μαρία
4. Γεωργοπούλου - Σαλτάρη Έφη

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
1. Κωνσταντοπούλου Ζωή
2. Κανελλοπούλου Μαρία
3. Κατριβάνου Βάσω
4. Κοντονής Σταύρος

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
1. Τσουκαλάς Δημήτρης
2. Διακάκη Μαρία
3. Παναγούλης Στάθης

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
1. Αμμανατίδου Λίτσα
-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
1. Κριτσωτάκης Μιχάλης
2. Σαμοϊλης Στέφανος

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
1. Αποστόλου Βαγγέλης
2. Αμμανατίδου Λίτσα
3. Κοδέλας Δημήτρης

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
1. Στρατούλης Δημήτρης
2. Καραγιαννίδης Χρήστος
3. Σταθάς Γιάννης
4. Μπόλαρη Μαρία
5. Χαραλαμπίδου Δέσποινα

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
1. Ξανθός Ανδρέας

2. Αγαθοπούλου Ειρήνη-Ελένη
3. Δερμιτζάκης Κώστας
4. Ζαχαριάς Κώστας
5. Ζερδελής Γιάννης
6. Μιχαλάκης Νίκος
7. Κυριακάκης Βασίλης
8. Γαϊτάνη Ιωάννα

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
1. Σταθάκης Γιώργος
2. Διαμαντόπουλος Ευάγγελος
3. Θεοπεφτάτου Αφροδίτη
4. Χουσείν Ζεϊμπέκ

-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
1. Τσακαλώτος Ευκλείδης
2. Βαλαβάνη Νάντια
3. Γελαλής Δημήτρης

-ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ
-Μητρόπουλος Αλέξης
-Δραγασάκης Γιάννης
-Κωνσταντοπούλου Ζωή
-Στρατούλης Δημήτρης

Ο καταμερισμός, τέλος, του έργου των Κοινοβουλευτικών Εκπροσώπων είναι ο εξής:

-Κουρουμπλής Παναγιώτης για τις Διαρκείς Επιτροπές Κοινωνικών Υποθέσεων και Μορφωτικών Υποθέσεων
-Λαφαζάνης Παναγιώτης για τις Διαρκείς Επιτροπές Οικονομικών, καθώς Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης
-Παπαδημούλης Δημήτρης για τις Διαρκείς Επιτροπές Παραγωγής και Εμπορίου και Διαρκής Επιτροπή Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων.

Διαβάστε επίσης:
«Σκιώδης κυβέρνηση» από τον ΣΥΡΙΖΑ, Τρίτη, 3 Ιουλίου 2012

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 3 Ιουλίου 2012, 23:43