Screen Actors Guild Awards 2018: Οι νικητές της εφετινής απονομής

Screen Actors Guild Awards 2018: Οι νικητές της εφετινής απονομής
Ακόμα μία λαμπερή βραδιά για τον κόσμο του θεάματος και της υποκριτικής πραγματοποιήθηκε την Κυριακή με την Τελετή της Απονομής των Screen Actors Guild Awards 2018.

Πρόκειται για τα βραβεία που απονέμει το σωματείο SAG-AFTRA στους ηθοποιούς για τις ερμηνείες τους στη μεγάλη και τη μικρή οθόνη. Η βραδιά πραγματοποιήθηκε στο Shrine Auditorium του Los Angeles ενώ και εδώ ξεχώρισε το «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri» που απέσπασε τρία βραβεία. Η πρωταγωνίστρια της ταινίας, Frances McDormand κέρδισε το βραβείο για τον πρώτο γυναικείο ρόλο.

Ο πρώτος ανδρικός ρόλος δόθηκε στον Gary Oldman, για τον ρόλο του ως Ουίνστον Τσώρτσιλ, στην ταινία «The Darkest Hour».

Ακόμα, στους νικητές της βραδιάς συμπεριλαμβάνονται τα «This Is Us», «Big Little Lies» και «Veep» με δύο βραβεία το καθένα.

Αναλυτικά, οι νικητές είναι:

Κινηματογράφος

Καλύτερη Ερμηνεία Από Καστ

THE BIG SICK(Amazon Studios)
GET OUT(Universal Pictures)
LADY BIRD(A24)
MUDBOUND(Netflix)
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI(Fox Searchlight) – WINNER

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Γυναικείο Ρόλο

JUDI DENCH / Queen Victoria – “VICTORIA & ABDUL” (Focus Features)
SALLY HAWKINS / Elisa Esposito – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight)
FRANCES McDORMAND / Mildred – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) – WINNER
MARGOT ROBBIE / Tonya Harding – “I, TONYA” (Neon)
SAOIRSE RONAN / Lady Bird McPherson – “LADY BIRD” (A24)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Ανδρικό Ρόλο

TIMOTHÉE CHALAMET / Elio – “CALL ME BY YOUR NAME” (Sony Pictures Classics)
JAMES FRANCO / Tommy Wiseau – “THE DISASTER ARTIST” (A24)
DANIEL KALUUYA / Chris Washington – “GET OUT” (Universal Pictures)
GARY OLDMAN / Winston Churchill – “DARKEST HOUR” (Focus Features) – WINNER
DENZEL WASHINGTON / Roman J. Israel, Esq. – “ROMAN J. ISRAEL, ESQ.” (Columbia Pictures)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Β' Γυναικείο Ρόλο

MARY J. BLIGE / Florence Jackson – “MUDBOUND” (Netflix)
HONG CHAU / Ngoc Lan Tran – “DOWNSIZING” (Paramount Pictures)
HOLLY HUNTER / Beth – “THE BIG SICK” (Amazon Studios)
ALLISON JANNEY / LaVona Golden – “I, TONYA” (Neon) – WINNER
LAURIE METCALF / Marion McPherson – “LADY BIRD” (A24)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Β' Ανδρικό Ρόλο

STEVE CARELL / Bobby Riggs – “BATTLE OF THE SEXES” (Fox Searchlight)
WILLEM DAFOE / Bobby – “THE FLORIDA PROJECT” (A24)
WOODY HARRELSON / Willoughby – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight)
RICHARD JENKINS / Giles – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight)
SAM ROCKWELL / Dixon – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) – WINNER

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Από Ομάδα Κασκαντέρ

“BABY DRIVER” (TriStar Pictures and MRC)
“DUNKIRK” (Warner Bros. Pictures)
“LOGAN” (20th Century Fox)
“WAR FOR THE PLANET OF THE APES” (20th Century Fox)
“WONDER WOMAN” (Warner Bros. Pictures) – WINNER

Τηλεόραση

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Γυναικείο
LAURA DERN / Renata Klein – “BIG LITTLE LIES” (HBO)
NICOLE KIDMAN / Celeste Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) – WINNER
JESSICA LANGE / Joan Crawford – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks)
SUSAN SARANDON / Bette Davis – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks)
REESE WITHERSPOON / Madeline MacKenzie – “BIG LITTLE LIES” (HBO)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Ανδρικό Ρόλο

BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE” (WGBH/Masterpiece)
JEFF DANIELS / Frank Griffin – “GODLESS” (Netflix)
ROBERT DE NIRO / Bernie Madoff – “THE WIZARD OF LIES” (HBO)
GEOFFREY RUSH / Albert Einstein – “GENIUS” (National Geographic)
ALEXANDER SKARSGÅRD / Perry Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) – WINNER

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Γυναικείο Ρόλο Σε Δραματική Σειρά

MILLIE BOBBY BROWN / Eleven – “STRANGER THINGS” (Netflix)
CLAIRE FOY / Queen Elizabeth II – “THE CROWN” (Netflix) – WINNER
LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”(Netflix)
ELISABETH MOSS / Offred/June – “THE HANDMAID’S TALE” (Hulu)
ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS”(Netflix)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Ανδρικό Ρόλο Σε Δραματική Σειρά

JASON BATEMAN / Martin “Marty” Byrde – “OZARK” (Netflix)
STERLING K. BROWN / Randall Pearson – “THIS IS US” (NBC) – WINNER
PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO)
DAVID HARBOUR / Jim Hopper – “STRANGER THINGS” (Netflix)
BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL” (AMC)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Γυναικείο Ρόλο Σε Κωμική Σειρά

UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix)
ALISON BRIE / Ruth Wilder – “GLOW” (Netflix)
JANE FONDA / Grace Hanson – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix)
JULIA LOUIS-DREYFUS / Selina Meyer – “VEEP” (HBO) – WINNER
LILY TOMLIN / Frankie Bergstein – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Σε Α' Ανδρικό Ρόλο Σε Κωμική Σειρά

ANTHONY ANDERSON / Andre “Dre” Johnson – “BLACK-ISH” (ABC)
AZIZ ANSARI / Dev – “MASTER OF NONE” (Netflix)
LARRY DAVID / Himself – “CURB YOUR ENTHUSIASM” (HBO)
SEAN HAYES / Jack McFarland – “WILL & GRACE” (NBC)
WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime) – WINNER
MARC MARON / Sam Sylvia – “GLOW” (Netflix)

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Καστ Σε Δραματική Σειρά

THE CROWN (Netflix)
GAME OF THRONES(HBO)
THE HANDMAID’S TALE(Hulu)
STRANGER THINGS (Netflix)
THIS IS US(NBC) – WINNER

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Καστ Σε Κωμική Σειρά

BLACK-ISH(ABC)
CURB YOUR ENTHUSIASM(HBO)
GLOW (Netflix)
ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix)
VEEP(HBO) – WINNER

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Ομάδας Κασκαντέρ

GAME OF THRONES (HBO) – WINNER
GLOW (Netflix)
HOMELAND (Showtime)
STRANGER THINGS (Netflix)
THE WALKING DEAD (AMC)

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 22 Ιανουαρίου 2018, 09:09