Με μόλις μία ήττα στις τελευταίες εννέα επισκέψεις της στο «Σαν Μαμές», η Λα Κορούνια ήθελε τουλάχιστον ένα βαθμό για να ελπίζει πως θα μείνει ζωντανή στην προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό. Όμως, το 15ο φετινό γκολ του Αρίτς Αντούριθ από το 14′ φάνηκε να της χαλάει τα σχέδια. Ο 34χρονος φορ πήρε την κεφαλιά πάσα του Λαπόρτ από τη σέντρα του Μπενιάτ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βαλβέρδε.

Η Ντέπορ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και στο 40′ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπεργαντίνιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ, υποδεικνύοντας φάουλ στον άσο της Λα Κορούνια.

Η ομάδα του Βίκτορ δεν τα παράτησε όμως και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καβαλέιρο σέντραρε για τον προωθημένο Αλμπέρτο Λόπο, που νίκησε με κεφαλιά τον Ερερίν γράφοντας το τελικό 1-1, που στέλνει τους Γαλιθιάνους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή: gazzetta.gr