Με πολύ μεγάλη επιτυχία ξεκίνησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Εφήβων – Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων που διεξάγεται στην Αριδαία. Η πρώτη ημέρα των αγώνων ήταν εντυπωσιακή και έντονα συναισθηματική για πολλούς λόγους.

Αφενός γιατί ήταν το πρώτο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μετά την πανδημία και αφετέρου γιατί  οι αγώνες είχαν λείψει από όλους.  Ταυτόχρονα ένα από τα βασικότερα θέματα συζήτησης ήταν η συμμετοχή του Θοδωρή Ιακωβίδη που θα αγωνιστεί τα ξημερώματα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σύσσωμη η οικογένεια της Αρσης Βαρών του εύχεται καλή επιτυχία.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών και ο Δήμος Αλμωπίας που συνδιοργάνωσαν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα έχουν λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα.

Στα αγωνιστικά δύο εκ των κορυφαίων αθλητριών στην κατηγορία φρόντισαν να κάνουν πανελλήνια ρεκόρ. Χρονικά πρώτη η Έλενα Τζατζολάρη σήκωσε 163κ. και έσπασε το Πανελλήνιο στάνταρ των 55κ. που ήταν  162..

Πανελλήνιο ρεκόρ στο αρασέ σημείωσε και η Μαρία Καρδαρά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σήκωσε 83κ. κι έσπασε το Πανελλήνιο στάνταρ που ήταν 82κ.

Πρωταθλητής σύλλογος στις Νεάνιδες αναδείχθηκε ο ΦΟ Αριδαίας με 420β. κι ακολούθησαν Παναθλητικός με 266 και Παναθηναϊκός με 168.

Στις Κορασίδες  πρώτευσε ο ΦΟ Αριδαίας με 306 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φιλαθλητικός με 212 και το χάλκινο το Αρκάδι με 178.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνεχίζεται αύριο με τις προσπάθειες των Εφήβων Παίδων. Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά σε live streaming.