Την έβδομη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του τριπλούν, κατά την 4η και τελευταία ημέρα του 36ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο Τορούν της Πολωνίας.

Ο έμπειρος αθλητής, που είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής στυη διοργάνωση (39 ετών), μετείχε για τρίτη φορά σε ευρωπαϊκό κλειστού στην καριέρα του και με καλύτερη προσπάθεια στα 16.40μ κατετάγη έβδομος. Η καλλυτερη εφετινή του επίδοση είναι 16.42μ, ενώ το ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό είναι 17.12μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πορτογάλος Πέδρο Πικάρδο με 17.30μ και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο από το Αζερμπαϊτζάν με 17.04μ.

«Ένιωθα κουρασμένος σε σχέση με το πως ήμουν στον προκριματικό. Παρόλα αυτά θεωρώ πως ήταν εφικτό ένα άλμα στα 16.70μ, που θα με ανέβαζε στην τέταρτη θέση. Έκανα τεχνικά λάθη, παρότι ήμουν αρκετά καλός στη φόρα μου. Ισως έφταιξε το ότι δεν ήμουν τόσο φρέσκος. Συνεχίζουμε με στόχο τους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε ο Τσιάμης με το τέλος του αγώνα του.