Η Καρδίτσα φιλοξένησε το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα κι… αρίστευσε για ακόμη μία φορά!

Η Καρδίτσα φιλοξένησε το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα κι… αρίστευσε για ακόμη μία φορά!

Μπορεί το σχολικό πρωτάθλημα να πέρασε από… χίλια κύματα μέχρι να πάρει το «πράσινο φως» από το Γραφείο Φυσικής Αγωγής της Καρδίτσας, όμως η θεσσαλική πόλη, τρία χρόνια μετά το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων, αρίστευσε για ακόμη μία φορά! Η Καρδίτσα φιλοξένησε με απόλυτη επιτυχία τους Πανελλήνιους Αγώνες μαθητών/τριών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2018-19, όπου συμμετείχαν συνολικά 387 αθλητές και αθλήτριες από τα λύκεια όλης της χώρας.

Η τελετή έναρξης, εκτός από τους χαιρετισμούς των επισήμων, περιλάμβανε επίδειξη ταεκβοντό από τους μικρούς αλλά και τους μεγαλύτερους αθλητές του συλλόγου ΑΣ Καρδίτσας, υπό την καθοδήγηση του προπονητή τους και υπεύθυνου για το «στήσιμο» της διοργάνωσης, Βάιου Κουκουλέτσου.       

Την τελετή έναρξης του πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος τίμησαν μεταξύ άλλων με την παρουσία τους ο αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας, Βασίλης Τσιάκος, ο δήμαρχος Καρδίτσας Φώτης Αλεξάκος, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών & Πολεοδομίας-Περιβάλλοντος Καρδίτσας, Κωνσταντίνος Ξυλομένος, ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Μιχάλης Παπανούσκας, ο υπεύθυνος Γραφείου Φυσικής Αγωγής Καρδίτσας, Αναστάσιος Τρίμμης κ.ά.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

Αγόρια

-48 κιλά: 1. Αντώνιος Μπαντραλέξης (4ο ΓΕΛ Λάρισας), 2. Δημήτρης Τριανταφύλλου (3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης), 3. Ελευθέριος Εισαγγελέας (1ο ΓΕΛ Ζωγράφου), 3. Ιωάννης Φλέσσας (2ο ΓΕΛ Ιλίου)

-59 κιλά: 1. Γιάννης Τσάκαλης (7ο ΓΕΛ Αθηνών), 2. Ιπποκράτης Εμμανουήλ Βαχαρίκος (2ο ΓΕΛ Πάτρας), 3. Δημήτριος Ορφανίδης (2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού), 3. Δημήτριος Οικονόμου (Νέα Παιδεία)

-63 κιλά: 1. Αλέξιος Μιχαλόπουλος (ΓΕΛ Καλαβρύτων), 2. Πέτρος Οικονόμου (Νέα Παιδεία), 3. Ηλίας Λαμπράκος (1ο ΓΕΛ Αιγάλεω), 3. Σταύρος Κούτσης (7ο ΓΕΛ Πατρών)

-68 κιλά: 1. Αναστάσιος Φλώρος (32ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης), 2. Αντώνιος Ντι Φάτζιο (1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου), 3. Πέτρος Κούνουπας (3ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου), 3. Δημήτριος Πέτρου (2ο ΓΕΛ Γέρακα)

-73 κιλά: 1. Φώτιος Δαδούπης (1ο ΕΠΑΛ Κιλκίς), 2. Αθανάσιος Μανώλης (1ο ΓΕΛ Μεταμόρφωσης), 3. Κωνσταντίνος Ζούρος Καρδάτος (5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης), 3. Γεώργιος Παύλου (2ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής)

-51 κιλά: 1. Νικόλαος Δικμάνης (Μουσικό Σχολείο Δράμας), 2, Ιωάννης Πράπας (10ο ΓΕΛ Λάρισας), 3. Χρόνης Ουρανός (Εκπαιδευτήρια Νέα Παιδεία), 3. Ιωάννης Μπαρμπόπουλος (ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων)

-55 κιλά: 1. Ιωάννης Παύλος Πασχαλίδης (3ο ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων), 2. Χριστόδουλος Πλόσκας (2ο ΓΕΛ Ιωαννίνων), 3. Νικόλαος Μουστάκης (3ο ΓΕΛ Αλίμου), 3. Θεόφιλος Αποστολίδης (17ο ΓΕΛ Αθηνών)

-78 κιλά 1. Σταμάτης Μαλλάς (2ο ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου), 2. Μανώλης Περικλείδης (1ο ΕΠΑΛ Σταυρούπολης), 3. Παναγιώτης Τσαχσιρλής (1ο ΓΕΛ Κουφαλίων), 3. Παναγιώτης Τσίγκλας (ΓΕΛ Πελοπίου)

+78 κιλά: 1. Νικόλαος Καλκάνης (ΓΕΛ Δεμενίκων), 2. Νικόλας Σανιδάς (7ο ΓΕΛ Βόλου), 3. Αθανάσιος Βίκας (8ο ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης), 3. Γεώργιος Ζήκας (ΓΕΛ Θήρας)

Κορίτσια

-46 κιλά: 1. Ευλαμπία Παππά (2ο ΓΕΛ Καλυβίων), 2. Δήμητρα Βούζα (Διαπολιτισμικό ΓΕΛ Ευόσμου), 3. Μαρία Τζανίδη (ΓΕΛ Ελευθερίου Βενιζέλου), 3. Μεταξία Καρανικόλα

-52 κιλά: 1. Χριστίνα Πέππα (1ο ΓΕΛ Άνω Λιοσίων), 2. Παρασκευή Ηλιακοπούλου (4ο ΓΕΛ Ηλιούπολης), 3. Δήμητρα Θεοδώρου (10ο ΓΕΛ Πειραιά), 3. Δέσποινα Βλαχογιάννη (4ο ΓΕΛ Λάρισας)

-63 κιλά: 1. Ιωάννα Τασχουνίδου (ΓΕΛ Προσοτσάνης), 2. Αρετή Ρόκα (1ο ΓΕΛ Καισαριανής), 3. Στυλιανή Ραγκαβη (1ο ΓΕΛ Ιλίου), 3. Ελευθερία Αθανασοπούλου (1ο ΓΕΛ Γέρακα)

+68 κιλά: 1. Ελπίδα Ασλανίδου (Μουσικό Σχολείο Σερρών), 2. Σταματία Τζάκρη (2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών), 3. Αικατερίνη Κάκου (3ο ΓΕΛ Ηλιούπολης), 3. Καλλιόπη Δενεδίου (2ο ΓΕΛ Δραπετσώνας)

-49 κιλά: 1. Σταυρούλα Βαμβά (1ο ΓΕΛ Ψυχικού), 2. Γεωργία Βιδιαδάκη (3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου), 3. Βασιλική Ρήγα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ιωάννα Καλαμαρά (2ο ΓΕΛ Καισαριανής)

-59 κιλά: 1. Μαρία Χαλκίδου (2ο ΓΕΛ Ευόσμου), 2. Βασιλική Κατσαίτη (9ο ΓΕΛ Πάτρας), 3. Έλενα Τζιτζιρικά (ΓΕΛ Πολυγύρου), 3. Αρίνκε Χριστίνα Γκιαμπάνη (2ο ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου)

-68 κιλά: 1. Μαρία Καπλάνη (2ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Βόλου), 2. Δέσποινα Βακιάρου (1ο ΓΕΛ Κορδελιού), 3. Ανθή Αγάπη Λογαρά (1ο ΓΕΛ Τριανδρίας), 3. Χρυσάνθη Χειμωνίδη (7ο ΓΕΛ Βόλου)

-55 κιλά: 1. Ναπολίνα Παναγιώτα Μπομπογιάννη (4ο ΓΕΛ Ιωαννίνων), 2. Βάσια Ταμιολάκη (2ο ΓΕΛ Καισαριανής), 3. Σάρα Χουσείν Λάλα (27ο ΓΕΛ Αθηνών), 3. Υβόννη Κωνσταντινίδου (Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου)

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 5 Απριλίου 2019, 09:09