Iστιοπλοΐα: Την Τετάρτη η γιορτή βραβεύσεων της ομοσπονδίας

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017, 17:54
Iστιοπλοΐα: Την Τετάρτη η γιορτή βραβεύσεων της ομοσπονδίας
Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί η μεγάλη γιορτή της ιστιοπλοίας με την ονομσία «Η Βραδιά των Πρώτων».

Η εκδήλωση θα γίνει στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Πλανητάριο) στις 7.30 το απόγευμα και θα βραβευτούν οι Ολυμπιονίκες, παγκόσμιοι πρωταθλητές και πρωταθλητές Ευρώπης του 2016, καθώς και κορυφαίοι προπονητές.

Επίσης θα τιμηθούν ο πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος και ο αρχηγός της ελληνικής ολυμπιακής αποστολής στο Ρίο Ισίδωρος Κούβελος για την πολύπλευρη υποστήριξή τους στην ιστιοπλοϊκή ολυμπιακή ομάδα.

Εκτός από πολλούς επίσημους προσκεκλημένους την εκδήλωση θα τιμήσουν με την παρουσία τους μεγάλα ονόματα του αθλήματος που θα βραβεύσουν τους αθλητές. Ανάμεσά τους θα είναι οι Ολυμπιονίκες Νίκος Κακλαμανάκης, Σοφία Μπεκατώρου, Αιμιλία Τσουλφά, Σοφία Παπαδοπούλου, Βιργινία Κραβαριώτη κι άλλοι.

Αναλυτικά οι ιστιοπλόοι που θα βραβευτούν για τις επιτυχίες, την αγωνιστικότητα, την αγάπη για το άθλημα και το ήθος τους είναι οι εξής:

Παναγιώτης ΜΑΝΤΗΣ (ΙΟΠ) – Παύλος ΚΑΓΙΑΛΗΣ (ΝΟΚΒ) , 470 – Χάλκινοι Ολυμπιονίκες Rio 2016

Βύρων ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ (ΝΟΤΚ) , RS:X – 5ος Ολυμπιονίκης Rio 2016

Ιορδάνης ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ – Κωνσταντίνος ΤΡΙΓΚΩΝΗΣ (ΝΟΘ) , Tornado – Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Μαρία ΤΣΑΟΥΣΙΔΟΥ – Μιχάλης ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (ΝΟΘ), Tornado – Αργυρό μετάλλιο στα μικτά πληρώματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Μαρία ΜΠΟΖΗ – Ραφαηλίνα ΚΛΩΝΑΡΙΔΟΥ (ΝΟΘ) , 470 νεανίδων – Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Βασίλης ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ – Ορέστης ΜΠΑΤΣΗΣ (ΙΟΠ), 420 ανδρών – Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Τέλης Γιόγκο ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ – Δημήτριος ΤΑΣΣΙΟΣ (ΝΟΤΚ) , 420 U17 – Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Ίρις ΑΡΒΑΝΙΤΗ – Μαρία Ελένη ΑΝΔΡΕΟΥ (ΝΟΠΦ-ΙΟΠΟΡ) , 420 Νεανίδων- Αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Δημήτρης ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ) – LASER 4.7 U17 – Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Αιμιλιανός ΜΟΝΟΣ (ΣΕΑΝΑΤΚ) – LASER 4.7 U15 – Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Βασιλεία ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ (ΙΟΠ) – Laser Radial Νεανίδων – Αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Αικατερίνη ΔΙΒΑΡΗ (ΝΑΟΒΒ) – RS:X U17- Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Λεωνίδας ΤΣΟΡΤΑΝΙΔΗΣ (Ν.Ο. ΑΝΔΡΟΥ) – TECHNO293 YOUTH – Αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2016

Αλέξανδρος ΤΑΓΑΡΟΠΟΥΛΟΣ – Νικόλαος ΜΑΥΡΟΣ (ΝΟΘ)- Tornado- Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016

Μελίνα ΠΑΠΑ (ΙΟΠ)- Optimist, – Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016.

Σε συνεργασία με τον ΠΑ.Σ.Π.Ι θα τιμηθούν ο προπονητής των Μάντη- Καγιαλή, Γεράσιμος Ωρολογάς, ο Θανάσης Μπαξεβάνης για την προσφορά του στην Ανοιχτή Θάλασσα και ο Ιάκωβος Κικιανής για την προσφορά του στους αθλητές των ΑμεΑ.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017, 17:57