Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, ο Στέφανος Ξένος  κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι, στο πιο φημισμένο τουρνουά καράτε της σειράς Κ1 Premier League.

Στον τελικό των ρεπεσάζ της κατηγορίας -60kg, o 19χρονος πρωταθλητής του Οδυσσέα Πετρούπολης, επικράτησε 4-1 του Βραζιλιάνου Ντάγκλας Μπρόζε, πρωταθλητή Αμερικής και Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη!

Έτσι, ο Ξένος τρεις μήνες μετά τον θρίαμβό του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στη Χιλή, γίνεται ένας από τους λίγους Έλληνες καρατέκα που κατακτούν μετάλλιο στο Κ1 Premier League του Παρισιού.

Στην πορεία του προς την τρίτη θέση, ο Ξένος νίκησε τον Σαουδάραβα Αλχαρμπί, τον Ουκρανό Βίκτορ Στεφάνιουκ και το Ρώσο Εβγκένι Πλακούτιν, ενώ ηττήθηκε από τον Ασαντίλοφ (Καζακστάν).