Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο Έλληνες αθλητές, που συμμετείχαν στον πρώτο φετινό αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, στη Ντόχα του Κατάρ. Η Κέλλυ Αραούζου κατετάγη 26η, καλύπτοντας τα 10 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα.

Νικήτρια της κούρσας ήταν η Βραζιλιάνα Άνα Μαρσέλα Κούνια (2ωρ.03:51.5), που νίκησε «στο νήμα» την Αυστραλή Καρίνα Λι (2ωρ.03:52.0) και την Ιταλίδα Ρακέλε Μπρούνι (2ωρ.03:53.0), ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι έμειναν χαμηλά αρκετά μεγάλα ονόματα, με σημαντικότερο εξ αυτών την Ολλανδή Ολυμπιονίκη Σάρον Φαν Ρούβεντααλ, η οποία περιορίστηκε στη 12η θέση.

Στους άνδρες, ο Θανάσης Κυνηγάκης κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των προπορευόμενων αθλητών στα πρώτα 5χλμ., αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε και τερμάτισε 33ος σε 1ωρ.53:23.0. Την πρώτη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1ωρ.52:21.6, δεύτερος ήταν ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόβσκι με 1ωρ.52:22.8 και τρίτος ο Αμερικανός Τζόρνταν Ουιλιμόβσκι με 1ωρ.52:24.4.