Η Εθνική ομάδα Νεανίδων του μπάσκετ γνώρισε την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία με 67-60 σε αγώνα κατάταξης (θέσεις 9-12) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία. Πλέον η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την 11η θέση απέναντι στο Λουξεμβούργο (12/8, 15.15).

Η Εθνική πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 1-8 (8΄04). Με τα μακρινά σουτ να μην αποδίδουν η ελληνική ομάδα πλησίασε στη ρακέτα και κατάφερε να μειώσει σε 7-8 (6΄45΄΄). Στο επόμενο πεντάλεπτο η Εθνική «σίγησε» επιθετικά, ενώ δεν είχε συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία να προηγηθεί με 7-18 και στη συνέχεια με 11-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική αν και πίσω στο σκορ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Μπορεί η Μεγάλη Βρετανία να αύξησε τη διαφορά στο +15 (21-36) ωστόσο οι Ελληνίδες αθλήτριες δεν έδειχναν σε καμία περίπτωση σημάδια παραίτησης και έτσι κατάφεραν να μειώσουν σε 25-36.

Η Κριμίλη έδωσε το… σύνθημα της αντεπίθεσης στην τρίτη περίοδο και με εύστοχο τρίποντο έκανε το 30-38 (8΄21΄΄). Με επί μέρους σκορ 6-2 η Εθνική μείωσε περαιτέρω σε 36-40 και λίγο αργότερα σε 42-43. Η Βρετανική ομάδα άρχισε να αισθάνεται για τα καλά την πίεση, για να έρθει το τρίποντο της Γασπαράτου όπου η Εθνική ισοφάρισε σε 47-47 (00΄11’’).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε το χαρακτήρα του απόλυτου ντέρμπι. Η Ελλάδα προηγήθηκε 48-47 και λίγο αργότερα 52-49 (7΄11΄΄). Η Βρετανίδες με ένα σερί 0-9 βρέθηκαν να προηγούνται 52-58 (4΄38΄΄). Η Εθνική δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 58-60, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ της Κατσαμούρη. Το εύστοχο τρίποντο της Γουίντερμπερν έφερε το σκορ στο 60-66 και στον χρόνο που απέμενε η ελληνική ομάδα δεν είχε τα περιθώρια αντίδρασης, χάνοντας ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 11-21, 25-36, 47-47, 60-67