Με ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον F όμιλο του τετράστερου τουρνουά της F.I.V.B. στο Κατάρ οι Βίκυ Αρβανίτη/Πένυ Καραγκούνη, που έχασαν με 0-2 (13-21, 16-21) από τις Ελβετίδες Τζοάνα Χάιντριχ/Ανούκ Βέργκε.

Το ελληνικό δίδυμο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης απέναντι σε μια ομάδα που είναι Νο 12 στον κόσμο και αύριο (10/34, 09:50) θα παίξει με τις Ολλανδές Μαρλέν Βαν Λέρσελ/Πλουν Ούπμα (Νο 22) για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ελβετική ομάδα προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο σετ και παρά την μείωση του σκορ από τις Αρβανίτη/Καραγκούνη (10-7) το σετ χάθηκε με 13-21. Στο δεύτερο η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο ως το 6-6, αλλά στη συνέχεια οι Χάιντριχ/Βέρντε πήραν εκ νέου προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν ως το τέλος για το 21-16.

Οι Ολλανδές Βαν Λέρσελ/Ούπμα στο δικό τους πρώτο παιχνίδι ηττήθηκαν επίσης με 0-2 (19-21, 15-21) από τις συμπατριώτισσές τους Σάνε Κάιζερ/Μαντλέν Μέπελινκ (Νο 11).