Με ένα χάλκινο μετάλλιο και τέσσερις προκρίσεις για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα επέστρεψε η Εθνική ομάδα Πάλης στην άμμο, από το World Series που πραγματοποιήθηκε στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Ιωάννης Καργιωτάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα +90κ. καθώς νίκησε με 3-0 τον Αλμπίνο (Βραζιλία) στον «μικρό τελικό».

Οι υπόλοιποι αθλητές μας έφτασαν στους αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο, αλλά ηττήθηκαν. Στα 70κ. ο Νίκος Αρζουμανίδης έχασε από τον Χάμφρει (ΗΠΑ), στα 80κ. ο Γιώργος Κουλουχίδης κάμφθηκε από τον Ουνάλ (Τουρκία), ενώ στα 90κ. ο Γρηγόρης Κριαρίδης ηττήθηκε από τον Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν).

Το σημαντικότερο είναι ότι όλοι οι αθλητές μας με τις εξαιρετικές του εμφανίσεις πήραν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα.