Σε ρυθμό… ρελαντί, μετά την υπερπροσπάθεια και τη μεγάλη νίκη της Τρίτης (9/11) επί της Νόβι Μπέογκραντ στο Βελιγράδι, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 13-5 της ΑΕΚ στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, και πέτυχε το «6 στα 6» στον Α΄ όμιλο της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών. Ο Γιάννης Φουντούλης ήταν ο πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων», που έκαναν συντήρηση δυνάμεων, καθώς την επόμενη Παρασκευή (19/11) τους περιμένει ακόμη ένα δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι, αυτή τη φορά στη Βουδαπέστη με αντίπαλο τη Φερεντσβάρος.

Μόνος δεύτερος στην κατάταξη του Α΄ ομίλου έμεινε πλέον ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος με πέντε γκολ του Γούνα νίκησε στη Θεσσαλονίκη 16-11 τον ΠΑΟΚ. Ο Εθνικός με ένα σερί 3-0 στο τελευταίο τρίλεπτο (δύο γκολ ο Βιτέλλας κι ένα ο Παπαδόγκωνας) επικράτησε στον Πειραιά 9-6 της μαχητικής Γλυφάδας, που είχε καταφέρει να επιστρέψει από το αρχικό 4-0 εις βάρος της, και έπιασε στην τρίτη θέση την ΑΕΚ. Στην τρίτη περίοδο υπήρξε προσωρινά ένταση και χρειάστηκε μάλιστα να μεταφερθούν οι πάγκοι στην απέναντι πλευρά της πισίνας, μακριά από την εξέδρα. Το Παλαιό Φάληρο, τέλος, επικράτησε 9-4 του ουραγού Αρη, αν και έχανε 4-2 στο ημίχρονο.

Το μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής έγινε στον Αλιμο, όπου ο Πανιώνιος σε ένα ντέρμπι για… γερά νεύρα νίκησε 12-11 τον Υδραϊκό και έμεινε μόνος στη δεύτερη θέση του Β΄ ομίλου. Οι «κυανέρυθροι», που υποχρεώθηκαν να παίξουν χωρίς τον Νίκολα Μοσκόφ (τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική για αποβολή του στο… περσινό πρωτάθλημα, όταν φορούσε το σκουφάκι του Απόλλωνα!), έχαναν 6-4 στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ανέτρεψαν την κατάσταση χάρη στον «σεληνιασμένο» Τάκης Δήμου, ο οποίος σημείωσε συνολικά επτά γκολ, τα έξι στα δύο τελευταία οκτάλεπτα! Ο Υδραϊκός είχε στο τέλος ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Λιμαράκης απέκρουσε διαδοχικά τα σουτ του αντίπαλου τερματοφύλακα, Κώστα Γαλανίδη, που είχε προωθηθεί για την τελευταία επίθεση, και του Μανώλη Πρέκα.

Στην κορυφή του Β΄ ομίλου με το απόλυτο νικών παραμένει η Βουλιαγμένη, η οποία επικράτησε στο Πάρκο Γουδή του Παναθηναϊκού με 11-5, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της στο δεύτερο (0-5) και το τέταρτο (0-4) οκτάλεπτο. Το Περιστέρι «άλωσε» με εντυπωσιακό τρόπο τα Χανιά (21-9), με τέσσερα γκολ του Ματ Φάρμερ, ενώ στο ντέρμπι των ουραγών ΟΥΚ Βόλου και Χίος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 8-8 και πήραν αμφότεροι τον πρώτο βαθμό τους, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Αμερικανό Αράγια στα 57΄΄ πριν τη λήξη. Να σημειωθεί ότι το ματς διακόπηκε για 17 λεπτά, 1΄41΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, όταν κάποιος από την εξέδρα πέταξε ένα μπουκάλι προς τον διαιτητή Πολυχρονόπουλο, με συνέπεια ο αλυτάρχης του αγώνα να ζητήσει την εκκένωση της κερκίδας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των δύο ομίλων: