Με τον Απόλλωνα Σμύρνης να επικρατεί 18-12 του Παναθηναϊκού και να παραμένει στην κορυφή με το απόλυτο νικών, ολοκληρώθηκε η εμβόλιμη 4η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών. Ο Νίκολα Μοσκόφ πρόσθεσε ακόμη έξι γκολ στη συγκομιδή του, τη στιγμή που οι «πράσινοι», παρότι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, παρέμειναν ουραγοί και χωρίς βαθμό.

Στην πρώτη θέση μαζί με την «αμφίβια ταξιαρχία» βρίσκεται φυσικά και ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, που συνέτριψε στον Άλιμο 14-2 τον Υδραϊκό και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σοβαρά, η άμυνά τους ήταν σχεδόν απροσπέλαστη και στην επίθεση τα πρώτα επτά γκολ σημειώθηκαν από ισάριθμους διαφορετικούς παίκτες!

Με τον Χρήστο Αφρουδάκη να κάνει την πρώτη φετινή του εμφάνιση, αφού εξέτισε την τιμωρία που κουβαλούσε από πέρυσι, και τον Κώστα Γκιουβέτση να σκοράρει επτά φορές, η Βουλιαγμένη επιβλήθηκε στο Λαιμό 15-9 της Γλυφάδας και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική της νίκη. Το ίδιο πέτυχε και το Παλαιό Φάληρο, που ξεπέρασε με 10-6 το εμπόδιο της Χίου, αφού προηγήθηκε 7-0 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα των Χανίων στη Θεσσαλονίκη με 14-9, ενώ ο Εθνικός «ανάσανε» βαθμολογικά, καθώς νίκησε 8-6 τον Πανιώνιο στον Πειραιά και πήρε τους πρώτους του βαθμούς. Η επιστροφή του Φίλιππου Καραμπέτσου κάτω από τα δοκάρια (είχε απουσιάσει από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια λόγω τραυματισμού) ήταν καθοριστική για τον «αυτοκράτορα», που κράτησε τους Νεοσμυρνιώτες στο ένα γκολ στα πρώτα 23 λεπτά του αγώνα.